4 způsoby, jak zlepšit spánek

Kvalitní spánek má přímý vliv na to, kolik máme druhý den energie a jak se cítíme. Dlouhodobý nedostatek spánku je dokonce přímo spojován se vznikem řady nemocí, včetně obezity, úzkostí a duševních poruch. Starat se o kvalitní spánek znamená starat se o jeden ze základních stavebních kamenů dobrého zdraví.

 

V ložnici to začíná

Vybavením ložnice vše začíná. Je třeba spát na kvalitní matraci doplněné rošty a používat pro lůžkoviny pouze přírodní materiály. Ložnici mějte vždy vyvětranou a uvnitř by se mělo nacházet co nejméně elektrických spotřebičů. Pomáhají zásuvky, co můžete na noc vypnout. Samozřejmostí je nemít v posteli telefon, tablet nebo notebook. Vaše mysl musí být uvolněná.

Ve velkých městech ruší i osvětlení v ulicích. Pořiďte si závěsy a pokud je váš problém vážnější, zvažte i venkovní žaluzie.

 

Rozvrh a rituály

Problémy s usínáním pomáhá zlepšit dodržování pravidelného rozvrhu. Choďte spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu i vstávejte, a to včetně víkendů. Veškeré činnosti, které před spaním děláte vykonávejte ve stejném pořadí. Večeře, sprcha, teplý nápoj, čištění zubů.

Hodina před spaním by měla proběhnout v klidovém režimu. Nepracujte, nevyřizujte telefony.

 

Jídlo a nápoje

Kofeinové nápoje, tedy nejen kávu, ale i čaj a energetické drinky nesmíte pít minimálně 5 hodin před usnutím. Jídlo zvolte lehčí a dobře stravitelné. Určitě vynechejte tučná a kořeněná jídla. Naopak zařaďte čaje z bylinkových směsí. Pomáhá i teplé mléko s medem.

 

Cvičení povzbuzuje

Je pravdou, že si v hektickém dni najdeme na cvičení čas někdy až večer. Pokud opravdu nemáte možnost vstát ráno dříve a zařadit cvičení do dopoledních hodin, plánujte si poslední fyzickou aktivitu tak abyste končili maximálně hodinu před spaním. Poslední hodina pak musí být zmíněný klidový režim.

 

Lepší spánek zvyšuje vaši pohodu i celkovou výkonnost. Probudit se ráno odpočinutí je nejlepším startem do nového dne.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup