Brambory – kvalitní zdroj minerálů a vitamínů

Ačkoliv brambory v posledních letech získaly špatnou pověst díky množství sacharidů, které obsahují, jsou to právě brambory, které jsou vynikajícím zdrojem minerálů a to včetně fosforu, vápníku a zinku. Z vitamínu pak můžeme od brambor očekávat vitamín B6, B a C. Takže nejen, že brambory jsou u nás v České republice snadno dostupnou potravinou, ale ještě navíc mají mnoho výhod pro naše zdraví.

Mají příznivý vliv na cukrovku

Lidé s diabetem se vždy obávají zvýšení hladiny glukózy v krvi, a tak se vyhýbají bramborám, které obsahují přírodní cukry. Pravdou však je, že není nutné se vyhýbat bramborám, jelikož sacharidy obsažené v bramborách mohou být součástí jejich jídelníčku, když to bude v rozumném množství.

Zlepšují zdravotní stav

Lidé mají často obavy z toho, že konzumací brambor přiberou na váze. To je však ale omyl! Brambory mají poměrně nízkou kalorickou hodnotu a dokáží zasytit na dlouhý čas, takže rozhodně se přibírání na váze bát nemusíte. Co však očekávat od brambor můžete je to, že se podílí na snižování cholesterolu v krvi.

Zbavují nás stresu

Vytvářejí adrenalinový hormon, který nám pomáhá bojovat proti stresu a produkují i tzv. GABA (gama aminomáselné kyseliny), které snižují stres a pomáhají našemu mozku přepnout do fáze relaxu nebo spánku, během kterého se cítíme býti klidní.

Další výhody

● zdokonalují funkci mozku
● mají vysoký obsah vlákniny
● pomáhají při léčbě kožních onemocnění

Výhody, které brambory obsahují je zkrátka mnoho a bylo by to na mnohem více článků než-li jeden.
Co vám však můžeme doporučit je konzumovat brambory častěji než doposud a pozorovat, jaké výhody vám to ve vašem životě přineslo.

Máte-li známé, kteří vlastní pole a pěstují brambory, doporučujeme této známosti využít a odkupovat brambory právě od nich, jelikož vás to vyjde levněji a budou chutnat mnohem lépe než z obchodu.