Červená řepa

Ačkoliv řepa není zrovna zelenina, kterou by lidé konzumovali ve velkém, ba naopak, zasloužila by si mnohem více pozornosti. Pomineme-li jednu z negativních schopností řepy barvení, dostaneme skvělou chuť doprovázenou množstvím zdravotních výhod.

Pojďme si tyto výhody představit:

Prevence před rakovinou
V červené řepě naleznete mnoho látek (jako např. betacyanin a betanin), které doslova bojují proti rakovině.

Snadnější hubnutí
Podpořte své trávení a metabolismus červenou řepou! Tato zelenina totiž obsahuje mnoho vlákniny, která napomáhá vašemu trávícímu systému. Červená řepa obsahuje jen několik málo kalorii a i přesto vás dokáže na dlouhý čas zasytit. Chcete-li zhubnout, měli byste se o řepu rozhodně více zajímat.

Pomáhá při cvičení
Jestliže budete pravidelně konzumovat řepu, ať už v tekuté nebo jakékoliv jiné podobě, můžete očekávat, že vaše tělo bude vyžadovat méně kyslíku během cvičení, a proto budete během tréninku méně unavenější a více vytrvalí. Červená řepa vám zkrátka dodá energii, kterou u cvičení potřebujete.

Dokáže si poradit i s anémii (chudokrevností)
Trpíte-li chudokrevností, pak byste rozhodně měli začít jíst červenou řepu, která vám ve značné míře pomůže vyřešit vás problém. Červená řepa pomáhá i při vstřebávání železa, což umožňuje dobrý krevní oběh.

Vysoký krevní tlak pro ni není překážkou
I s častým problémem jako je vysoký krevní tlak si tato zázračná zelenina dokáže poradit v případě, že ji budete pravidelně konzumovat.

Mimo tyto výhody dále červená řepa dokáže detoxikovat tělo, zmírnit stres apod. Řepa toho dokáže zkrátka mnoho!

Cukrovkáři i ostatní pozor!
Červená řepa obsahuje sacharózu, takže konzumujte tuto zeleninu s rozumem, aby vám spíše nepřivodila potíže nežli výhody (To platí především pro cukrovkaře). My ostatní ovšem dávejme pozor na konzumaci čisté řepné šťávy, jelikož v začátcích by nám velké množství mohlo přinést bolest hlavy nebo nevolnost.

Čarujte s červenou řepou v kuchyni
Nebojte se toho, že jste v kuchyni nikdy žádné jídlo z červené řepy neudělali. Vše je jednou poprvé a jestliže nemáte fantazii v tom, jak si s touto zeleninou poradit v kuchyni, nechte se inspirovat recepty na http://cervenarepa.eu/receptyzcervenerepy/.