Co je to somatotyp a jaké druhy existují

Každý člověk má jinou postavu a určitě jste se setkali s někým, komu svaly rostou poměrně rychle, ale i s někým komu rostou pomaleji. Existují různé typologie postavy, nejznámější v oblasti kulturistiky jsou však somatotypy, a proto si dnes o nich budete moci přečíst v tomto článku. Somatotypy jsou tři – ektomorf, mezomorf a endomorf.

Teorie o somatotypech pochází ze 40. let 20. století, kdy William Sheldon, americký psycholog, somatotypy spojoval dokonce i s temperamentem. Ať už je člověk ektomorf, mezomorf nebo endomorf, každý z těchto typů má předpoklady pro určitý sport. Pojďme si tedy povědět více o konkrétních somatotypech.

  Jaký jste somatotyp? Vyzkoušejte si TEST.

Zdroj obrázku

Ektomorf

Ektomorf se vyznačuje vyšší a štíhlou postavou. Nemá však moc dobré předpoklady pro posilování, protože má rychlý metabolismus a těžko nabírá svalovou hmotu. Výhodou tohoto somatotypu je nízké procento podkožního tuku. Pokud jste ektomorf a chcete se věnovat posilování, asi to nebudete mít moc jednoduché, ale i přesto můžete mít skvělou postavu. Často vídám v posilovně ektomorfy, kteří si stěžují, že nemohou nabrat svalovou hmotu a problém proč svalovou hmotu nenabírají, se většinou skrývá ve stravovacích návycích – především v nízkém energetickém příjmu. Ektomorf by měl naopak mít co nejvyšší energetický příjem.

Jelikož William Sheldon spojoval somatotypy i s temperamentem, pojďme si říct, čím se podle něj vyznačuje ektomorf. Ektomorf je podle Sheldona nesmělý, introvertní a má rád soukromí. Má také velký cit pro umění.

Myslím si, že určitě není od věci zmínit některé ektomorfy, kteří to dotáhli daleko. Příkladem může být Michael Phelps, známý americký plavec. Dále to je určitě Usain Bolt nebo Roger Federer a takto bych mohl pokračovat. A pokud by vás zajímalo, který kulturista s tímto somatotypem se hodně vypracoval, pak je to určitě Frank Zane, kterému se v kulturistické soutěži podařilo porazit dokonce i Arnolda Schwarzeneggera.

 

Mezomorf

Mezomorf má výborné předpoklady k posilování, vyznačuje se atletickou svalnatou postavou. Tento somatotyp nemá problémy s nabíráním svalové hmoty a najde uplatnění nejen v kulturistice, ale například i v atletice. Má navíc dobré spalování tuků. Snad jedinou nevýhodou tohoto somatotypu je to, že mezomorfové mají často sklony k přetrénování. Jste-li mezomorf, určitě si dávejte na přetrénování pozor.

 

Podle Sheldona je mezomorf dobrodružný a odvážný, touží po síle a dominanci. Má rád riskování, je soutěživý a také ho nezajímá, co si myslí ostatní. Je to typ, který je asertivní a rozhodně není stydlivý, dokáže se prosadit.

A jací jsou slavní mezomorfové? Je to například Arnold Schwarzenegger, legenda kulturistiky, který to dotáhl až na guvernéra Kalifornie. Dále mohu zmínit jména jako Sylvester Stallone, Bruce Willis nebo George Clooney. Někdo by mohl namítnout, že například Arnold Schwarzenegger nebyl mezomorf. V tomto ohledu bych chtěl dodat, že téměř nikdo není vyhraněným somatotypem, ale většinou je kombinací více somatotypů, přičemž jeden převažuje.

Endomorf

Endomorf se vyznačuje nižší postavou a má většinou vyšší procento podkožního tuku kvůli pomalému metabolismu. Ale i endomorf může mít nízké procento podkožního tuku, pokud si hlídá jídelníček. Na druhou stranu má tento somatotyp i dobré předpoklady k nabírání svalové hmoty. Pokud jste endomorf, určitě byste měli do svého tréninkového plánu zařadit kardio a opravdu důsledně si hlídat stravování.

Pojďme si říct, čím se podle Sheldona vyznačuje endomorf. Endomorf je podle něj tolerantní a uvolněný, má rád pohodlí a jídlo, má smysl pro humor a stejně tak je společenský. Dokáže dobře zvládat emoce a touží po určitém obdivu.

 

Mezi známé endomorfy by se dal zařadit například David Draper, který byl přítelem Arnold Schwarzeneggera, se kterým i cvičil.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup