Proč zařadit následující superpotraviny do jídelníčku

Superpotraviny jsou v dnešní době jedním z aktuálních trendů v oblasti zdravého životního stylu. Je téměř nemožné číst knihy či články o tom, jak kvalitně a zdravě jíst bez toho, aniž byste na tento pojem narazili. Ale co doopravdy tento pojem znamená a proč jsou pro nás superpotraviny dobré?

Termínem superpotravina se rozumí jídlo s vysokým obsahem živin a vitamínů, které je velmi prospěšné našemu zdraví. Nejspíš si ihned představíte například chia semínka, která jsou stále více přidávána do různých pokrmů za účelem zvýšení nutriční hodnoty. Je však důležité si uvědomit, že superpotraviny nejsou pouze přísada. Mnoho z nich je vlastně zelenina, kterou můžeme jíst samostatně.

Nyní si představíme některé z nich.

 

Kapusta

Listová zelenina, jako kapusta, poskytuje vyšší nutriční hodnoty, než jakékoli jiné jídlo. Obsahuje tolik vlákniny, vitamínů a minerálů, že pomáhá naše tělo chránit před srdečními onemocněními či rakovinou. Abyste maximalizovali tyto výhody, které kapusta poskytuje, je nejlepší ji konzumovat čerstvou nebo lehce podušenou.

 

Med

Jak včelí pyl, tak med oboje obsahuje velmi vysokou dávku vitaminu B9 a všech 21 esenciálních aminokyselin, které pak tvoří kompletní bílkoviny. Jsou také kvalitním zdrojem minerálů, antioxidantů a probiotik. Včelí pyl může být přidáván například do smoothies nebo může být používán jako doplněk stravy. Med pak můžeme konzumovat samostatně nebo používat k oslazení jídel.

 

Konopné semínko

Obsahuje 33% lehce stravitelných bílkovin. Je také bohaté na aminokyseliny a vitamin E. Mají poměrně nevýraznou chuť, takže když si je člověk přidá do jídla, příliš celkovou chuť nezmění.

 

Avokádo

Lidé se avokádu často vyhýbají, protože ho považují za tučné. To je sice pravda, ale je velmi zdravé a obsahuje velké množství zdravých tuků. Tyto tuky společně s výživnými látkami jako vitamin E, kyselina listová a lutein pomáhají ochraňovat naše tělo před nevyléčitelnými nemocemi (rakovina…). Doporučujeme rozetřít avokádo na ranní toust a podpořit tak vaše zdraví.