Strava při cvičení pro začátečníky.

Je dobře známo, že cvičení, ať už je sebenáročnější, nepřinese kýžený výsledek bez patřičné výživy. Často se na internetových diskuzích nebo v posilovně setkávám s otázkami „Co jíst?“ a „Co nejíst?“. Na tyto otázky se Vám pokusím velmi stručně odpovědět, ale nejprve ze všeho si musíme objasnit, co že se v tom jídle vlastně skrývá za složky. Tentokrát se budeme zabývat pouze těmi nejzákladnějšími.

1) Sacharidy jsou majoritní složkou příloh ve vašich jídlech (brambory, rýže, pečivo, atd.),  slouží jako zdroj energie pro vaše tělo (nejen svaly). Když tohoto zdroje energie máte přebytek a všechnu energii nevybijete dostatkem pohybu, ukládá se ve vašem těle jako tuk. Naopak pokud máte sacharidů nedostatek, čerpá vaše tělo energii jinde -> z vašich svalů, které se tímto procesem rozkládají.

2) Bílkoviny tvoří zase většinový podíl v mase, mléčných výrobcích, vejcích a dalších živočišných produktech. Bílkoviny jsou látka, která pomáhá vaše svalstvo regenerovat a zabraňuje jeho katabolizaci(rozkladu).

3) Tuky podobně jako sacharidy slouží jako zdroj energie. Dělíme je na nasycené a nenasycené, přičemž prospěšnější našemu tělu jsou ty nenasycené, které se nacházejí například v oříšcích, rybách, avokádu nebo rostlinných olejích. Nenasycené tuky mimo jiné slouží i jako prevence proti kardiovaskulárním onemocněním. Naopak nasycené tuky nalezneme např. v mase, mléce, másle, šlehačce, sýrech, vejcích, paštikách, salámech a dalších živočišných produktech. Nasycené mastné kyseliny přispívají např. k zvyšování cholesterolu v krvi.

Teď k samotné stravě:
Nejdřív ze všeho je třeba si uvědomit, zda je vašim cílem na váze přibývat nebo naopak ubývat a podle toho si svůj jídelníček následně zařídit. NELZE dělat obojí najednou -> pokud chci zhubnout, nemůžu počítat s tím, že při tom naberu svalovou hmotu a naopak. Jestli je vašim cílem zhubnout, musí váš denní výdej energie převyšovat příjem. Naopak pokud chcete hmotu nabírat, musí být příjem vyšší než výdej. Co to znamená? Že pokud chci zhubnout (spálit tělesný tuk a zachovat si co nejvíce svalové hmoty), musím zredukovat denní příjem sacharidů, lehce navýšit příjem bílkovin a nebát se pohybu.  Shrnuto a podtrženo, když chci zhubnout a neztratit svaly, mělo by na mém talíři dominovat maso oproti příloze – velmi jednoduše řečeno.

Pokud je vaším cílem nabrat svalovou hmotu, je NUTNÉ mít dostatek sacharidů. Při nabírání svalové hmoty se většinou nevyhnete drobnému nárůstu tuku ve vašem těle. To je naprosto normální, proto byste měli fáze nabírání a hubnutí střídat. Dalším důležitým faktorem je pravidelnost stravy. Měli byste jíst MINIMÁLNĚ pětkrát denně. To platí i u hubnoucí fáze(diety), ale tam se oproti nabírání liší porce a složení stravy. No a nezapomínejme na pitný režim. Sportující muž by měl s pravidelností denně vypít  zhruba 3 litry vody, zatímco ženě by měly stačit pouhé 2.

Toto byl článek o stravě pro úplné začátečníky, všechna obsažená témata si rozebereme podrobněji v dalších článcích, proto nezoufejte, pokud jste nenašli to, pro co jste přišli a raději si rozklikněte další článek.