DomůDoplňky stravyProteinyVegan protein - vybíráme OVĚŘENÝ rostlinný protein!

Vegan protein – vybíráme OVĚŘENÝ rostlinný protein!

Proteinové doplňky stravy patří k nejpoužívanějším suplementům: minimálně u lidí cvičících v posilovně nebo těch, kteří se snaží zhubnout. Výhody vyššího příjmu bílkovin jsme rozebrali v našich předchozích článcích – dnes se podíváme na to, podle čeho si můžeš vybrat nejlepší vegan protein.

Obsah článku

Nejlepší veganský protein – Výběr podle fitnesáci.cz

Sunwarrior Warrior Blend

Nejoblíbenější veganský protein na trhu. V poměru ceny k celkové kvalitě zpracování a obsahu bílkovin nemá na našem trhu téměř konkurenci. Tímto produktem prostě neuděláte krok vedle!

Sunwarrior Warrior Blend od Grizly.cz
cena od 939 Kč

 

Organický, non-GMO certifikovaný Sunwarrior Warrior Blend je nejlepším výběrem veganského proteinového prášku s 19 gramy rostlinného proteinu na odměrku. Každá porce také poskytuje aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a MCTs.4

Směs s vysokým obsahem bílkovin je vhodná pro alergiky, neboť neobsahuje sóju, lepek a mléčné výrobky. Proteinová směs je také bez přidaných cukrů a umělých sladidel. Dodává se v pěti příchutích, včetně bobulového ovoce, čokolády, moka, vanilky a přírodní.

Přírodní aroma nemá příliš sladkou chuť, takže nepřebije váš oblíbený nápoj. Jen se čtyřmi složkami: hrachový protein, konopný protein, goji bobule a mletý kokos, Sunwarrior Warrior Blend Natural je skvělou volbou. Každá odměrka také obsahuje 6 mg železa, což je užitečné pro ty, kteří dodržují veganskou stravu, která má obvykle nízký obsah železa.

Sunwarrior se věnuje vytváření vysoce kvalitních doplňků stravy na rostlinné bázi.

Hlavní klíčové vlastnosti tohoto rostlinného proteinu jsou podle výrobce:

  • ekologický
  • hypoalergenní
  • bez modifikovaných přísad
  • certifikovaný košer (Rabin Frankforter)
  • halal (Ligue Islamique du Nord)

Další kvalitní veganské proteiny:

Proč si vybrat veganský protein?

Veganské rostlinné proteiny zažily v posledních letech velký boom.

Ať patříš k zářitým veganům nebo jsi sem klikl jen ze zvědavosti, měl bys vědět, že už dávno neplatí, že „rostlinný protein je nekompletní protein“ – to, že většinou obsahuje jednu aminokyselinu v menším množství ještě neznamená, že se do denního příjmu bílkovin nepočítá.

Při výběru veganského proteinu je třeba zvážit několik faktorů.

Pokud máš nějaké potravinové alergie, omezení nebo intolerance, zkontroluj tyto složky na etiketě a zvaž výběr produktů, které jsou certifikovány veganské nebo bez alergenů.

Kromě toho si pozorně přečti seznam složek, které protein obsahuje. Možná se budeš chtít vyhnout výrobkům, které obsahují velké množství přidaných cukrů, umělých sladidel, příchutí a konzervačních látek.

V ideálním případě by si měl hledat i produkty, které prošly testováním třetích stran od různých testovacích organizací, což může pomoci zajistit kvalitu, čistotu a sílu doplňků.

Nakonec, ačkoli se proteinový prášek obecně považuje za bezpečný pro většinu lidí, zvaž konzultaci s lékařem před přidáním nových doplňků stravy do vaší denní rutiny, pokud máte nějaké základní zdravotní potíže.

Veganství s sebou přináší kromě výhod i nástrahy

Pokud ses rozhodl stravovat veganským způsobem a vyřadit ze stravy všechny živočišné zdroje, vyškrtl sis z jídelníčku i mnoho potravin bohatých na bílkoviny. Maso, mléčné výrobky a vajíčka patří k nejkvalitnějším zdrojům bílkovin v naší stravě.

Několik výzkumů poukazují na to, že veganští sportovci konzumují méně bílkovin než jejich vegetariánští kolegové, resp. sportovci konzumující i živočišné bílkoviny.

Bílkoviny přitom potřebujeme nejen kvůli růstu svalů: hrají důležitou roli při celkové regeneraci, zdraví kostí, při správné funkci imunitního systému nebo zdravých a odolných chrupavek.

Veganský jídelníček by proto měl být obzvláště bohatý na rostlinné zdroje bílkovin, které však lidem s citlivějším trávením mohou způsobovat bolesti či diskomfort.

Přijmout denně z rostlinných zdrojů (převážně luštěnin a obilovin) více než 1,5 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti totiž vůbec není pro trávení hračka.

Kromě luštěnin a klasických náhražek masa tehdy dobře padne i rostlinný nebo veganský protein, který jednoduše a rychle doplní bílkoviny, aniž by nadměrně zatěžovaly trávení vysokým obsahem vlákniny či antinutričních látek – což je u potravinových zdrojů rostlinných bílkovin časté.

Pokud hledáš veganský protein, na trhu je mnoho možností, které vyhovují tvým individuálním potřebám. Tyto možnosti zahrnují proteiny získané z hrachu, konopí, dýňových semen, hnědé rýže, sóji, chia a lnu a jiných rostlinných zdrojů.

Kdo může využít veganský protein?

  • sportovci, kteří se snaží vyhýbat živočišným produktům
  • sportovci, které již omrzel klasický syrovátkový protein
  • kdokoli, kdo chce zvýšit množství bílkovin ve stravě
  • lidé, kteří se snaží zhubnout (bílkoviny tě zasytí na delší dobu než sacharidy)
  • lidé s intolerancí laktózy či alergií na bílkovinu kravského mléka či vejce…
  • leckdo

Jaké veganské proteiny jsou nejprodávanější?

Ještě před pár lety bylo v našich končinách spojení „veganský protein“ jen těžko dostupným zbožím. Dnes se výrobci předbíhají v tom, kdo nabídne kvalitnější produkt. Mezi nejčastěji prodávané proteiny patří:

  • sójový
  • rýžový
  • hrachový
  • konopný
  • pšeničný
  • slunečnicový
  • mandlový
  • sezamový
  • dýňový
  • fazolový
  • mix

Kvalitní vegan protein se dokáže vyrovnat i živočišným zdrojům

Vhodně kombinované rostlinné proteiny dokážou našemu tělu poskytnout potřebné esenciální aminokyseliny – a to i přesto, že je stále mnoho lidí považuje za „podřadný“ zdroj bílkovin.

Existuje několik výzkumů, které zejména u začátečníků potvrzují stejný efekt rostlinných proteinů na budování svalů a síly jako v případě „zlatého standardu“ – syrovátkového proteinu.

Mnohem důležitější než původ proteinu je absolutní množství bílkovin za den, jejich načasování a obsah esenciálních aminokyselin v jednotlivých porcích.

Veganský protein obsahuje někdy méně bílkovin

Menší nevýhodou může být v případě některých zdrojů menší absolutní množství bílkovin na 100 gramů.

Třeba číst etikety, aby sis byl jistý, že vždy kupuješ přesně to, co v dané chvíli chceš. Jinými slovy – chceš-li od rostlinného proteinu to, aby šlo v první řadě o zdroj bílkovin, nevybereš si výrobek s obsahem cca 50 – 60 % bílkovin.

Naopak, pokud hledáš způsob, jak oživit tvé stravování a/nebo přidat trochu bílkovin například do oblíbených receptů, je zcela v pořádku sáhnout například i po slunečnicovém či mandlovém proteinu, které obsahují většinou menší podíl bílkovin.

Které druhy rostlinných proteinů jsou nejčastěji?

Sojový vegan protein

Sója patří k nejčastěji využívaným rostlinným zdrojům bílkovin – a asi i nejkontroverznějším.

Sója se doporučuje konzumovat ve zvýšené míře zejména ženám po menopauze, jelikož v ní obsažené fytosteroly se v lidském těle mohou chovat jako ženské pohlavní hormony. Kvůli obsahu fytosterolů (rostlinné látky podobné ženským pohlavním hormonům) se sóji zejména muži bojí jako čert kříže.

 

Metaanalýza z roku 2010 však ukazuje, že při běžné konzumaci sójových proteinů a sójových isoflavonů se muži nemusí bát nežádoucích účinků: nebyly pozorovány změny v hladině testosteronu ani dalších sledovaných parametrech.

Mezi významné výhody sójového proteinu patří většinou vysoký obsah bílkovin, nízké množství tuků a vysoký obsah železa: v jedné odměrce najdeš přibližně čtvrtinu doporučeného denního příjmu. Vysoký je i obsah mědi a manganu (pětina doporučeného denního příjmu).

Nevýhodou je obsah antinutričních látek, které komplikují vstřebávání cenných minerálů: a tedy i když „na papíře“ to vypadá velmi slibně, je třeba počítat s tím, že kvůli fytátům tvé tělo nedokáže využít všech obsažených prospěšných látek.

Takhle to ale, koneckonců, funguje i při běžné stravě: antinutriční látky jsou v ovoci i zelenině, a přece je ke zdravému životnímu stylu nutně potřebujeme. Problém může nastat v případě výrazného kalorického deficitu a snahy o maximální udržení svalů: tehdy může být pomalejší trávení a horší vstřebávání živin problémem.

Hrachový protein

Hrachový protein patří mezi nejkvalitnější zdroje rostlinných bílkovin. Čistý hrachový protein neobsahuje laktózu ani lepek, je vhodný i pro lidi s alergií na sóju či celiaky.

V běžné porci (25 gramů) obsahuje téměř 6 gramů BCAA – pro srovnání v syrovátkovém proteinu je jich ve stejném množství necelých 8 gramů.

Působení limitní aminokyseliny není tak silné jako u jiných rostlinných proteinů, ale přece má méně methioninu a tyrosinu. V celodenním měřítku to nebude hrát velkou roli, protože existuje mnoho studií, které poukazují na to, že hrachový protein má potenciál konkurovat například i oblíbené syrovátce.

V této studii podstoupilo 12 týdnů silového tréninku 160 mladých mužů. Účastníci byli náhodně rozděleni do skupin, které ráno a po cvičení (2krát denně) užívali 25 gramů hrachového, syrovátkového proteinu nebo placeba.

Ve výsledku byl nárůst síly i svalového objemu srovnatelný v případě hrachového i syrovátkového proteinu.

Pokud chceš aminokyselinové spektrum ještě vylepšit, s hrachovým proteinem se bude skvěle doplňovat rýžový protein. Je to zároveň i oblíbená kombinace výrobců veganských proteinů: to, co „chybí hrachu“, má rýže – a naopak.

Konopný protein

Oblíbený je například i konopný protein, o kterém jsme napsali kompletní článek – čti zde!

Jak vybrat nejlepší vegan protein?

1. Množství bílkovin v jedné porci

Rostlinné proteiny jsou obecně méně koncentrovaným zdrojem bílkovin než v případě živočišných zdrojů. Zatímco 30 gramů (1 odměrka proteinu) syrovátkového koncentrátu obsahuje přibližně 22 – 26 gramů bílkovin, některé druhy rostlinných proteinů mohou obsahovat mnohem méně bílkovin.

Kalorií většinou obsahují stejně, přičemž zbytek je vyplněn buď tuky nebo sacharidy – kvůli nimž ale pravděpodobně protein nehledáš.

Pokud chceš kvalitní veganský protein, hledej co nejvyšší obsah bílkovin, abys od proteinu získal přesně to, co chceš.

2. Jde ti o růst svalů? Sleduj spoustu leucinu!

Bílkoviny nejsou všechno a v případě vhodného proteinu je třeba rozdělit si je na drobné. Na mysli máme aminokyseliny – stavební kameny bílkovin, na které naše tělo jednotlivé bílkoviny rozloží.

Mezi nejdůležitější aminokyseliny řadíme esenciální aminokyseliny (valin, leucin, isoleucin, methionin, threonin, tryptofan, lysin, fenylalanin) – všechny ostatní si v našem těle dokážeme syntetizovat. Nejdůležitější z hlediska proteosyntézy (tvorby nových tělesných bílkovin) je aminokyselina leucin, jejíž optimální příjem pro maximalizaci růstu svalů jsou přibližně 2 gramy/porci bílkovin.

Toto množství leucinu signalizuje našemu tělu, že máme dostatek bílkovin i energie k tomu, abychom je mohli využít k budování svalů. Dělá to prostřednictvím aktivace tzv. mTor proteinkinázy, která je něco jako startovní výstřel pro budování svalů.

Nejvyšším zdrojem leucinu z rostlinných proteinů je hrachový protein.

3. Vegan protein nerovná se vždy rostlinný protein

Pokud opravdu hledáš veganský protein, nespokoj se s tím, že znáš primární zdroj bílkovin. Čti celé složení a ujistí se, že v něm nenajdeš nic, co by ve veganském proteinu nemělo co dělat – například malé množství syrovátkového proteinu či kaseinu.

4. Méně nemusí být více: mix > jednosložkový rostlinný protein

Minimálně co se týče veganského proteinu. V případě jednosložkových rostlinných proteinů je časté, že některá aminokyselina se v něm vyskytuje ve výrazně menším množství – je to tzv. limitní aminokyselina.

U rýžového a pšeničného proteinu je to lysin, luštěninovým zdrojem často chybí dostatek methioninu, kukuřice má nejméně lysinu a tryptofanu.

Proto dnes výrobci využívají mixy více zdrojů proteinů v různém poměru, který má za úkol jen jedno: co nejvíce se podobat ideálnímu spektru aminokyselin – jaké má například syrovátkový protein.

5. Non-GMO a přírodní sladidla jsou třešničkou na závěr

Pokud se rozhodneš pro vegan protein, pravděpodobně ti nebudou cizí témata, jako je ekologie nebo zdraví střevní mikroflóry.

V poslední době se objevilo pár šumů, že nadměrná konzumace umělých sladidel (sukralóza, aspartam, acesulfam-K), které se běžně používají v proteinech a dalších fitness potravinách, ale i ve slazených nápojích a dalších cukrovinkách, mohou nepříznivě ovlivnit které obývají naše střeva.

Při jedné odměrce proteinu za den to nemusí být velká věc, ale pokud zvykneš protein doplňovat zero nápoji či dalšími bezkalorickými sirupy nebo jinými fitness dobrotami s obsahem umělých sladidel můžeš časem zpozorovat zvýšené nadýmání, bolesti břicha či jiné problémy s trávením.

6. Chuť

Zatímco mnohé proteinové prášky jsou nabity základními živinami, některé mohou zaostat z hlediska chuti. Naštěstí existuje široká škála příchutí. Mnohé z nich můžete také smíchat s různými nápoji jako například džus, ovocem a zeleninou, abyste si přizpůsobili chuť přesně podle svých představ.

Nejlepší zdroje bílkovin pro vegetariány a vegany

Většina lidí, kteří se do vegetariánství a veganství nerozumí, si mohou myslet, že vegani trpí nedostatkem bílkovin. Pokud však veganství berete vážně, není až tak komplikované nalézt vhodné potraviny s vysokým obsahem bílkovin.

Mnozí odborníci se shodují, že dobře naplánovaná bezmasá strava může poskytnout všechny živiny, které potřebujete, včetně bílkovin (1, 2, 3, 4).

To znamená, že určité rostlinné potraviny obsahují podstatně více bílkovin než jiné a nové i starší vědecké studie naznačují, že diety s vyšším obsahem bílkovin mohou podpořit růst svalů, pocit plnosti a zabránit ztrátě hmotnosti.

Vybrali jsme pro vás nejlepší rostlinné potraviny, které obsahují vysoké množství bílkovin.

Další kvalitní veganské proteiny:

[table “247” not found /]

Ovoce a zelenina bohaté na bílkoviny

Přestože všechny druhy ovoce a zeleniny obsahují bílkoviny, některé obsahují více než jiné.

Zelenina s největším množstvím bílkovin je:

  • brokolice
  • špenát
  • chřest
  • artyčoky
  • brambory
  • sladké brambory batáty
  • růžičková kapusta

Tyto druhy zeleniny obvykle obsahují až 4 – 5 gramů bílkovin na šálek.

Přestože technicky jde o obilí, sladká kukuřice je další běžnou potravinou, která obsahuje přibližně tolik bílkovin jako výše zmiňovaná zelenina s vysokým obsahem bílkovin.

Čerstvé ovoce má obecně nižší obsah bílkovin než zelenina. Mezi ty, které obsahují nejvíce, patří:

  • guava
  • čerimoja
  • moruše
  • ostružiny
  • nektarinky
  • banány

Tyto druhy ovoce mají cca 2 – 4 gramy bílkovin na hrnek.

Ořechy, ořechová másla a jiná semena

Ořechy a semena jsou také skvělým zdrojem vlákniny a zdravých tuků spolu se železem, vápníkem, hořčíkem, selenem, fosforem, vitamínem E a některými vitamíny B. Kromě jiných prospěšných rostlinných sloučenin obsahují také antioxidanty.

28 gramů obsahuje cca 5–7 gramů bílkovin, v závislosti na odrůdě ořechů.

Ořechy a semena rozhodně doporučujeme zařadit do vašeho jídelníčku.

Mezi naše oblíbené patří například:

  1. Kešu ořechy
  2. Para ořechy
  3. Slunečnicová semínka
  4. Lněná semínka
  5. Chia semínka

Chia semínka

Chia je jedlé semínko, které pochází z pouštní rostliny Salvia hispanica, pěstované v Mexiku z dob mayských a aztéckých kultur.

„Chia“ znamená síla a lidově se říká, že tyto kultury používaly drobná černobílá semínka jako posilovač energie.

To dává smysl, protože chia semínka jsou koncentrovanou potravinou nabitou živinami. Obsahují zdravé omega-3 mastné kyseliny, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, antioxidanty a vápník.

Jak jíst chia semínka jsme rozebírali i v našem dalším článku.

Ovesné vločky

Ovesné vločky jsou dobrým zdrojem kvalitních bílkovin s 11–17 % sušiny, což je více než většina ostatních obilovin.

Hlavním proteinem v ovsu – 80 % z celkového obsahu – je avenalin, který se nenachází v žádném jiném zrnu, ale je podobný bílkovinám z luštěnin.

Protein avenin souvisí s pšeničným lepkem. Čistý oves se však považuje za bezpečný i pro většinu lidí s intolerancí lepku (zdroj).

Výživové údaje pro 100 gramů ovesných vloček jsou:

  • Kalorie: 389
  • Voda: 8 %
  • Bílkoviny: 16,9 g
  • Sacharidy: 66,3 g
  • Cukr: 0 g
  • Vláknina: 10,6 g
  • Tuk: 6,9 g

Sójové mléko

Sójové mléko je rostlinný nemléčný nápoj, který se často konzumuje jako alternativa mléka. Vyrábí se ze sójových bobů a mnohé značky obohacují své sójové mléko vitamíny a minerály, jako je vitamín D a vápník.

Sójové mléko nabízí kulinářskou rozmanitost, krémovou texturu a zdravý nutriční profil včetně esenciálních omega-3 mastných kyselin.

Následují nutriční údaje jsou udávány pro jeden šálek organického neslazeného sójového mléka:

  • Kalorie: 80 kcal
  • Tuk: 4 g
  • Nasycený tuk: 0,5 g
  • Sacharidy: 3 g
  • Vláknina: 2 g
  • Cukry: 1 g (0 g přidaných cukrů)
  • Bílkoviny: 7 g

Ezechielský chléb a jiné chleby vyrobené z naklíčených zrn

Ezechielský chlebíček je vyroben z organických, naklíčených celých zrn a luštěnin. Patří sem pšenice, proso, ječmen a špalda, jakož i sója a čočka.

Dva plátky ezechielského chleba obsahují přibližně 8 gramů bílkovin, což je o něco více než většina jiných druhů chleba.

Kvalitní vegan proteiny

Hledáte kvalitní vegan protein? Podívejte se na nabídku na Grizly.cz. Naleznete zde kvalitní rostlinné proteiny od různých značek a za přijatelnou cenu. Stačí si vybrat!

Kvalitní rostlinné proteiny od Grizly.cz
cena od 457 Kč

Quinoa

Vařená quinoa obsahuje 71,6 % vody, 21,3 % sacharidů, 4,4 % bílkovin a 1,92 % tuku.

Kvalita bílkovin, které quinoa obsahuje je srovnatelná s kaseinem, vysoce kvalitním proteinem v mléčných výrobcích.

Jeden šálek (cca 180 gramů) vařené quinoi obsahuje 222 kalorií.

Výživové údaje pro 100 gramů vařené quinoi jsou:

  • Kalorie: 120
  • Voda: 72 %
  • Bílkoviny: 4,4 g
  • Sacharidy: 21,3 g
  • Cukr: 0,9 g
  • Vláknina: 2,8 g
  • Tuk: 1,9 g

Spirulina

Spirulina patří mezi celosvětově nejoblíbenější doplňky výživy.

Poškození svalů způsobené cvičením je hlavním důvodem svalovky.

Některé rostlinné potraviny mají antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci sportovcům a fyzicky aktivním jedincům minimalizovat toto poškození.

Spirulina se jeví jako prospěšná, protože některé vědecké studie zjistily zlepšení svalové síly a vytrvalosti při užívání spiruliny. (zdroj studie)

V další studii spirulina zvýšila vytrvalost a výrazně prodloužila čas potřebný k tomu, aby se lidé unavili.

Tato nenápadná zelená řasa je plná živin. Jedna polévková lžíce (cca 7 gramů) sušené spiruliny obsahuje:

  • Bílkoviny: 4 g
  • Vitamin B1 (thiamin): 11% doporučené denní dávky (ODD)
  • Měď: 21 % ODD
  • Vitamin B2 (riboflavin): 15% ODD
  • Železo: 11% ODD
  • Vitamin B3 (niacin): 4% ODD

Obsahuje také slušné množství hořčíku, draslíku a manganu a také malá množství téměř všech ostatních živin, které potřebuješ.

Zelený hrášek

Zelený hrášek obsahuje téměř 9 gramů bílkovin na 160 gramů, což je o něco více než hrnek (cca 230 ml) kravského mléka (zdroj).

Porce zeleného hrášku pokrývá více než 25 % vaší denní potřeby vlákniny, thiaminu, folátů, manganu a vitamínů A, C a K.

Zelený hrášek je také dobrým zdrojem železa, hořčíku, fosforu, zinku, mědi a několika dalších vitamínů B.

Hrášek můžete použít v receptech, jako jsou těstoviny plněné hráškem, hrášková polévka nebo hrachově-avokádové guacamole.

Nutriční hodnoty pro 1 šálek (cca 160 gramů) vařeného zeleného hrášku:

  • Kalorie: 134 kalorií (kcal)
  • Bílkoviny: 8,6 g
  • Sacharidy: 25 g
  • Vláknina: 8,8 g
  • Cukry: 9,5 g
  • Tuk: 0,4 g

Konopní semínka

Tato malá hnědá semínka jsou bohatá na bílkoviny, vlákninu a zdravé mastné kyseliny, včetně omega-3 a omega-6. Mají antioxidační účinky a mohou redukovat příznaky řady onemocnění, zlepšují zdraví srdce, pokožky a kloubů.

Konopná semínka obsahují téměř tolik bílkovin jako sójové boby. V každých 30 gramech (g) semínek nebo cca 3 polévkových lžících je až 9,5 g bílkovin.

Tato semena jsou kompletním zdrojem bílkovin, což znamená, že poskytují všech devět esenciálních aminokyselin. (zdroj)

Aminokyseliny jsou stavebními kameny všech bílkovin. Devět z těchto kyselin si tělo neumí vyrobit, proto je musí člověk přijímat prostřednictvím stravy.

Poměrně málo rostlinných potravin je naprostým zdrojem bílkovin, díky čemuž jsou konopná semínka cenným doplňkem vegetariánské nebo veganské stravy.

Konopná semínka jsou obzvláště bohatá na aminokyselinu zvanou arginin, která má příznivé účinky na zdraví srdce.

Nutriční hodnoty (cca 3 polévkové lžíce):

  • Bílkoviny: 9,47 g
  • Sacharidy: 2,60 g
  • Tuky: 1,20 g
  • Celkové mastné kyseliny: 14,62 g
  • Mononenasycené mastné kyseliny: 1,62 g
  • Polynenasycené mastné kyseliny: 11,43 g
  • Nasycené mastné kyseliny: 1,38 g

 

Špalda

Špalda je druh obilí, který je příbuzný pšenici, ječmeni a žitu. Jeho vědecký název je Triticum spelta.

Špalda poskytuje cca 10-11 gramů bílkovin na jeden hrnek uvařené špaldy (cca 200 gramů), díky čemuž mají vyšší obsah bílkovin než jiné obiloviny.

Je vynikajícím zdrojem různých živin, včetně komplexních sacharidů, vlákniny, železa, hořčíku, fosforu a manganu. Obsahuje také vitamíny skupiny B, zinek a selen.

Nutriční hodnoty na 1 šálek (cca 192 gramů) vařené špaldy jsou:

  • Kalorie: 246
  • Bílkoviny: 10,7 g
  • Tuk: 1,7 g
  • Sacharidy: 51 g
  • Vláknina: 7,5 g
  • Mangan: 92 % denní hodnoty (DH)
  • Fosfor: 23 % DH
  • Niacin: 31 % DH
  • Hořčík: 23 % DH
  • Zinek: 22 % DH
  • Železo: 18 % DH

Droždí

Droždí je skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů B a stopových minerálů.

Nutriční droždí obsahuje více vitamínů B než ostatní druhy kvasnic, protože během výroby se přidává další množství.

Některé z hlavních nutričních výhod droždí je:

  1. Jedná se o kompletní vegan protein: Droždí obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které lidé musí přijímat z potravy. Jedna polévková lžíce obsahuje 2 gramy bílkovin, díky čemuž je pro vegany jednoduchý způsob přidávání vysoce kvalitních bílkovin do jídel.
  2. Obsahuje mnoho vitamínů B: Jedna polévková lžíce droždí obsahuje 30–180 % doporučené denní dávky pro vitamín B. Droždí je obzvláště bohaté na thiamin, riboflavin, niacin, vitamín B6 a vitamín B12.
  3. Obsahuje stopové minerály: Jedna polévková lžíce obsahuje 2–30 % ODD pro stopové minerály, jako je zinek, selen, mangan a molybden. Stopové minerály se podílejí na genové regulaci, metabolismu, růstu a imunitě (zdroj).

Fazole

Chcete doplnit vegan protein? Fazole je ideální způsob! Většina druhů fazolí obsahuje vysoké množství bílkovin na porci.

Většina druhů fazolí obsahuje cca 15 gramů bílkovin na porci (170 gramů). Fazole jsou také vynikajícím zdrojem komplexních sacharidů, vlákniny, železa, kyseliny listové, fosforu, draslíku, manganu a několika zdraví prospěšných rostlinných sloučenin (zdroj).

Kromě toho několik vědeckých studií ukazuje, že strava bohatá na fazole a jiné luštěniny může pomoci snížit hladinu cholesterolu, regulovat hladinu cukru v krvi, snížit krevní tlak a dokonce snížit abdominální tuk (zdroje – 1, 2, 3).

Nutriční hodnoty fazolí:

  • Bílkoviny: 15 g
  • Tuk: 1 g
  • Sacharidy: 45 g
  • Vláknina: 15 g
  • Železo: 20 % denní hodnoty (DH)
  • Vápník: 8 % DH
  • Hořčík: 21 % DH
  • Fosfor: 25 % DH
  • Draslík: 21 % DH
  • Folát: 74 % DH

Čočka

Čočka je velmi často v pozadí, i když se jedná o levný způsob, jak získat široké spektrum živin za super cenu.

Je například plná vitamínů B, hořčíku, zinku a draslíku.

Čočka obsahuje více než 25 % bílkovin, což z ní činí výbornou alternativu k masu. Je také skvělým zdrojem železa, které někdy chybí ve vegetariánské stravě (zdroj).

Různé druhy čočky se mohou mírně lišit v obsahu živin, 1 šálek (cca 198 gramů) vařené čočky obsahuje:

  • Kalorie: 230
  • Sacharidy: 39,9 g
  • Bílkoviny: 17,9 g
  • Tuk: 0,8 g
  • Vláknina: 15,6 g
  • Thiamin: 28 % denní hodnoty (DH)
  • Niacin: 13 % DH
  • Vitamin B6: 21 % DH
  • Folát: 90% DH
  • Kyselina pantotenová: 25 % DH
  • Železo: 37 % DH
  • Hořčík: 17 % DH
  • Fosfor: 28 % DH
  • Draslík: 16 % DH
  • Zinek: 23 % DH
  • Měď: 55 % DH
  • Mangan: 43 % DH

Tofu a tempeh

Tofu je rostlinný protein vyrobený ze sójových bobů.

Sója se namočí, uvaří a rozdrtí na tekutinu. Pomocí koagulantu tekutina zhoustne a stane se z ní tofu. Tofu je bez mléčných výrobků, bez lepku, bez cholesterolu a je veganské, takže je oblíbené u lidí, kteří mají specializované diety nebo odmítají živočišné výrobky.

Často se používá jako náhrada masa a má vysoký obsah bílkovin, ale nízký obsah tuku, sodíku a uhlohydrátů.

Tofu je vynikajícím zdrojem bílkovin s téměř 22 gramy na porci. Jelikož tofu je kompletní protein (což znamená, že obsahuje až 9 esenciálních aminokyselin, které by se ve stravě měly nacházet), může se použít jako náhrada v receptech, které vyžadují maso. Mnoho lidí, kteří nejedí maso, používají tofu jako hlavní bílkovinu v jídle.

Nutriční hodnoty tofu (126g porce):

  • Kalorie: 181
  • Tuky: 11 g
  • Sodík: 17,6 mg
  • Sacharidy: 3,5 g
  • Vláknina: 2,9 g
  • Bílkoviny: 21,8 g
  • Vápník: 861 mg
  • Mangan: 1,5 mg
  • Selen: 21,9 mcg
  • Železo: 3,4

Tempeh je také potravina na bázi sóji, která se někdy používá jako alternativa k masu. Je oblíbený u veganů a vegetariánů, neboť obsahuje vitamín B12 a je kompletním zdrojem bílkovin.

To znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje pro zdravé kosti a svaly.

Není to však jen pro lidi, kteří nejedí maso. Tempeh je zdravý způsob, jak zařadit více rostlinných potravin do téměř každé stravy.

Kvalitní vegan proteiny

Hledáte kvalitní vegan protein? Podívejte se na nabídku na Grizly.cz. Naleznete zde kvalitní rostlinné proteiny od různých značek a za přijatelnou cenu. Stačí si vybrat!

Kvalitní rostlinné proteiny od Grizly.cz
cena od 457 Kč

Seitan

Seitan je veganská náhražka masa vyrobená z pšeničného lepku. Jeho hlavní výhodou je vysoký obsah bílkovin.

Seitan se často prodává v plátcích, kostkách nebo proužcích, ale lze jej snadno vyrobit i doma. Výsledkem je hustá, hnědá, poněkud žvýkačková alternativa masa.

Nudle seitanu můžete použít do míchaná vejce, kostky do „dušeného masa“ a plátky do sendvičů místo šunky nebo masa. Kromě bohatého nutričního profilu přidá seitan do těchto jídla také jedinečnou texturu a skutečně vás zasytí.

Mnozí lidé rádi používají seitan, protože má vysoký obsah bílkovin a nízký obsah sacharidů.

Nutriční hodnoty seitanu (jedna porce 28g):

  • Kalorie: 104
  • Tuk: 0,5 g
  • Celkové sacharidy: 4 g
  • Vláknina: 0,2 g
  • Bílkoviny: 21 g
  • Selen: 16 % denní hodnoty (DH)
  • Železo: 8% DH
  • Fosfor: 7 % DH
  • Vápník: 4 % DH
  • Měď: 3 % DH

Co dodat na závěr?

Existuje široké spektrum rostlinných proteinů, které se podle druhu výrazně liší obsahem jednotlivých esenciálních aminokyselin.

Zatímco paradoxně větvené aminokyseliny (tzv. BCAA – valin, leucin, isoleucin) jsou v rostlinných proteinech poměrně stabilní – i když méně zastoupeny, než v živočišných zdrojích, deficitní jsou zejména lysin a metionin, což lze „oklamat“ konzum. množství bílkovin nebo kombinací s jinými zdroji bílkovin.

Kombinace různých druhů rostlinných proteinů skutečně může poskytnout potřebné množství esenciálních aminokyselin a při optimálním denním příjmu bílkovin a silovém tréninku podpořit růst svalů i síly.

Který vegan protein nejraději používáš ty? Budeme rádi, pokud se s námi o zkušenosti podělíš v komentářích.

4.7/5 - (12 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.