Kajakování je outdoorový sport, který mají rádi mnozí milovníci letních dnů. Co jste o kajakování možná nevěděli, je to, že má také obrovské výhody pro vaše srdce, klouby a celkovou sílu horní části těla.
Nezáleží na tom, jestli jste rekreační vodák nebo soutěžní sportovec, kajakování má hodně co nabídnout pro vaše zdraví a psychickou pohodu. V tomto článku vám představíme vše, co potřebujete vědět o tomto vzrušujícím (ale zároveň relaxačním) vodním sportu.
Obsah článku
Co je jízda na kajaku?
Na první pohled se kajak může zdát k nerozeznání od kánoe. Existují však klíčové rozdíly, díky nimž je kajak jedinečný.
Kajak je menší, kompaktnější plavidlo než kánoe a jezdci usazeni na samostatných sedadlech.
Kvůli menší velikosti kajaku se nejlépe řídí oboustranným pádlem. Když jezdíte na kajaku, budete držet toto pádlo oběma rukama a ponořovat ho do vody na střídavých stranách, aby vás pohánělo dopředu.
Mnohé kajaky jsou jen pro sólo jezdce, ale najdete také tandemové kajaky, které usadí dvě osoby nebo dokonce, příležitostně, až tři osoby.
Při pádlování s partnerem osoba sedící vpředu řídí rytmus pádlování, zatímco osoba vzadu se řídí pohyby sedícího vpředu.
Vybavení potřebné pro jízdu na kajaku
Než se vydáte za kajakovým dobrodružstvím, je důležité vybavit se správnou výbavou.
Na výlet v teplém počasí a teplé vodě si vezměte následující věci:
- Plavky nebo šortky
- Triko s krátkým nebo dlouhým rukávem
- Neoprenovou obuv do vody
- Sluneční brýle
Pro co nejlepší zážitek z jízdy na kajaku se ujistěte, že máte i následující položky:
- Kvalitní kajak
- Oboustranné pádlo
- Záchranná vesta
- Láhev na vodu
Zdravotní výhody kajakování
Kajakování kombinuje kardiovaskulární aktivitu se silovým tréninkem s nízkým odporem. Zde jsou některé ze zdravotních výhod, které můžete očekávat od kajakování.
Podporuje zdraví srdce
Hledáte vzrušující způsob, jak získat doporučených 150 minut aerobní aktivity střední intenzity na týden? Jízda na kajaku může být vaším novým oblíbeným sportem (zdroj).
Kardiovaskulární cvičení je aktivita, která zvyšuje vaši srdeční frekvenci a frekvenci dýchání.
Jízda na kajaku je ideální aerobní cvičení, neboť se jedná o rytmické cvičení, při kterém si udržujete poměrně stabilní tempo.
Svižné pohyby při pádlování jsou další výhodou kajakování jako fyzického cvičení. Nepřetržitý pohyb zvyšuje srdeční frekvenci a zlepšuje kardiovaskulární zdraví.
Během plavby po vodní ploše závisí tempo a intenzita vaší plavby na kajaku jen na vás.
Čím tvrději budete pádlovat, tím více zvýšíte svoji srdeční frekvenci. Intervaly lehčího pádlování mají také své výhody.
Udržování stabilního tempa (nebo dokonce střídání pomalejších a rychlejších intervalů) rozproudí srdce a učiní z kajakování fantastickou možnost cvičení s pozitivním vlivem na zdraví srdce a spalování tuků.
Hubnutí
Pohyb kajaku rychlostí asi 8 km/h za hodinu bude vyžadovat tolik úsilí, které spálí asi 400 kalorií za hodinu.
A tak čtyři hodiny pádlování na kajaku spálí cca 1600 kalorií!
Snižuje stres
Sledovat, jak se vaše loď pohybuje po vodě vlastním úsilím, strávit několik hodin pod širým nebem, na vodě, sledovat barvy modré, zelené, šedé a hnědé, to vše je relax a opravdu příjemný zážitek.
Párkrát týdně na pár hodin se díky tomuto druhu cvičení bude každý cítit lépe!
Zvýšená síla horní části těla
Je zřejmé, že horní část těla provádí většinu akce při jízdě na kajaku. Pohyb zvedání a ponořování pádla a odpor vody se kombinují na posílení svalů na rukou, ramenou, zádech a hrudi.
Není překvapující, že studie na olympijských kajakářích zjistila, že jejich postava měla v průměru větší obvod horní části těla než ostatní sportovci.
Správné provedení pádlovacího pohybu zapojí každý sval v horní části těla. To znamená, že za hodinu při rychlosti 5 km/h uděláte přibližně 1500 opakování pohybů horní části těla s nízkým odporem, takže bez ohledu na to, jaké jsou vaše fitness cíle, dopřejete si skvělé cvičení a zpevníte své tělo.
Zvýšená síla nohou, hýždí a jádra
Přes zjevné zaměření na horní část těla nenechává kajak spodní část těla bez zátěže.
Svaly zad, ramen, rukou a břicha jsou hlavními hnacími silami, to ano, ale správná a efektivní forma pádlování vyžaduje také zapojení svalů nohou a hýždí.
Vybudování svalové síly a svalové vytrvalosti v těchto částech těla vám pomůže udržet si správnou formu, udržet si stabilní tempo a používat efektivní a efektivní pádlování.
Spolu se svaly na nohou a hýždích se pohybem tam a zpět při pádlování vsedě zapojujete i střed těla, čímž podporujete silnější a štíhlejší břišní svaly.
Vaše šikmé svaly, svaly zodpovědné za rotaci vašeho jádra, jsou obzvláště zapojeny do pohybu pádlování doleva a doprava.
Pohyb s nízkým odporem, který je lehký na klouby
Cvičení s vysokým odporem není vhodné pro každého. Ve skutečnosti v některých obdobích života nebo pro lidi s určitými zdravotními problémy jsou cvičení s nízkým odporem mnohem lepší volbou.
Na rozdíl od běhu, tenisu a mnoha kolektivních sportů, kajakování nezahrnuje žádné bušení končetin o zem.
Kajakování je šetrné ke kloubům, díky čemuž je vhodné pro lidi s artritidou nebo pro lidi s rizikem zranění.
Aktivity s nízkým dopadem mají další výhodu v kratším čase na zotavení po tréninku. A studie z roku 2015 v časopise Sports Medicine Open dokonce zjistila, že cvičení s nízkým dopadem podporuje kognitivní zdraví u starších dospělých (zdroj).
Čas strávený venku je skvělý zdroj vitamínu D
Kdo by v našem moderním a rychlém světě nemohl využít více čerstvého vzduchu? Výzkum ukazuje, že jen 20 minut v přírodě může pomoci snížit známky stresu.
Vyjít na kajak na jezero, řeku nebo rybník může být velmi potřebným lékem na stresové faktory každodenního života.
Čas strávený venku má hlavní bonus, a to je příjem vitamínu D. „Sluneční vitamín“ může být jedním z nejobtížněji získávaných z potravin a mnozí z nás ho ve skutečnosti přijímají více než 80 % ze slunečních paprsků.
Když se vydáte na kajak, můžete také oživit váš smysl pro dobrodružství a zvědavost. Kdo ví, kam vás váš kajak může dovést nebo co uvidíte po cestě?
Navíc při kajakování zažijete ticho, které čistí hlavu.
Čas o samotě může být silným prostředkem k opětovnému soustředění a opětovnému spojení se svým vnitřním já.
Duševní zdraví
Aerobní cvičení, uvádí Harvard Health Publications, spouští uvolňování mozkových chemikálií, které mohou rychle zlepšit vaši náladu.
Pokud jste v depresi, stresu nebo si jen potřebujete vyčistit mysl od hektického dne, pádlování na kajaku vám může poskytnout skutečný relax.
Pevný střed těla
Core, tvořené horními a dolními břišními svaly, se posiluje prostřednictvím kontroly a rovnováhy při jízdě na kajaku.
Každý tah pádlem, který provedete ve vodě, vám zapojí střed těla a určitě pocítíte pálení, když se po skončení kajakování dostanete na břeh.
Jak se připravit na jízdu na kajaku
Pokud nebydlíte přímo u jezera, možná se do kajaku nedostanete každý den. To ovšem neznamená, že nemůžete provádět cvičení doma nebo v posilovně, které vás připraví na dny strávené ve vodě.
Máme pro vás několik cvičení mimo vodu, abyste se dostali (nebo zůstali) ve formě na kajaku. Pevný střed těla bude vaším základem, vaší hnací silou, takže zkuste zahrnout plank a cvičení na stacionárním kole pro lepší kondičku.
Doporučuje také procvičit horní a spodní část zad pomocí veslovacích cvičení s činkami nebo na veslovacím trenažéru. Cvičení k posílení bicepsů a tricepsů mohou zahrnovat bicepsové zdvihy, tricepsové extenze a tricepsové dipy na lavičce. A nezapomeň cvičit nohy dřepy, výpady, mrtvými tahy a shyby. Zadek zapojíte nejlépe s hip thrusty.
Pokud byste chtěli ještě víc zvýšit své dovednosti, můžete dokonce zvážit virtuální jízdu na kajaku. Jedna malá studie zjistila, že lidé, kteří se zabývali kajakářským simulátorem virtuální reality, zvýšili jejich progres v učení se tohoto sportu.
Jak spustit svůj kajak na vodu
Většina výletů začíná startem z postupně se svažujícího pobřeží. Dávejte pozor, abyste netahali trup vašeho kajaku, zejména na skalnatých, písčitých nebo cementových površích:
- Požádejte přítele, aby vám pomohl přenést loď na místo, kde ji chcete umístit na vodu.
- Položte jej do mělké vody, kolmo na pobřeží.
- Postavte se nad kajak, obkročmo.
- Uchopte kokpit a položte hýždě na sedátko v kokpitu, poté zvedněte nohy a zasuňte chodidla do kokpitu.
- Zadek pevně vsuňte zpět do sedáku a pohodlně usaďte a obě nohy dejte na kolíky na nohy.
- Uchopte pádlo a použijte jej k pádlování.
- Když později přijde čas vystoupit z lodi, jednoduše pádlujte do své startovací pozice, nastavte podpěru a zopakujte kroky v opačném pořadí.
Závěr
Pro sport s nízkým dopadem na klouby, který dokáže rozproudit vaše srdce a zpevnit svaly, rozhodně doporučujeme vyzkoušet kajakování.
Může to vyžadovat počáteční finanční investici, ale díky výhodám pro fyzické a duševní zdraví se to určitě vyplatí.