DomůDoplňky stravySpalovače tukůClenbuterol: podceňovaný spalovač nebo nebezpečný doping?

Clenbuterol: podceňovaný spalovač nebo nebezpečný doping?

Snaha shodit poslední kilogramy tuku a ukázat na léto brutální formu mnoha dovede až na pokraj zakázaných chodníčků. Oblíbené jsou nejen legální spalovače tuků, ale, co si budeme lhát, dnes se poměrně jednoduše dostaneš i k zakázaným látkám. Jak je na tom clenbuterol?

Dostupné bezpečné alternativy

Co je to clenbuterol?

Začneme pěkně zostra: clenbuterol je zakázaná látka, kterou řadíme mezi tzv. beta-2 agonisty. V seznamu zakázaných látek ho najdeš v sekci „S3“ – je tam například spolu s léky proti astmatu.

V menších dávkách tyto látky rozšiřují dýchací cesty, takže jsou „oblíbené“ hlavně ve vytrvalostních sportech (cyklistika, běžecké lyžování, skialpinizmus, plavání…), kde je příjem kyslíku jedním z nejdůležitějších faktorů úspěchu.

Ve větším množství mají beta-2 agonisté i anabolické a lipolytické účinky (spalují tuk) – a zde se dostáváme k tomu, proč je clenbuterol ve středu zájmu mnoha fitness nadšenců, ale i profesionálních kulturistů.

Clenbuterol nepatří k anabolickým steroidům

Clenbuterol je často označován jako náhrada anabolických steroidů, není to ale úplně správné označení. Clenbuterol má pouze minimální anabolické účinky, mnohem významnější je jeho schopnost „zrychlit metabolismus“. Narozdíl od anabolických steroidů neovlivňuje tvorbu pohlavních hormonů.

Někteří makači ale clenbuterol kombinují právě s anaboliky, aby dosáhli synergického účinku: získat maximum svalů a vyrýsovat co to dá.

Clenbuterol při léčbě astmatu

Clenbuterol má podobné vlastnosti jako salbutamol, což je lék běžně používaný při léčbě astmatu. Má to však háček – clenbuterol je asi 100x silnější – původně byl vyvinut k léčbě koní.

(K léčbě koní původně sloužila i známá kloubovka od Alavisu 😊, ta dnes ale existuje i ve variantě pro lidi a nemá nebezpečné vedlejší účinky.)

Ve srovnání s podobnými látkami má clenbuterol delší poločas rozpadu (25 – 40 hodin) a až 70 – 80 % může být absorbováno přes trávení. Dá se proto jednoduše jíst ve formě tablet a nezůstávají stopy po vpichování.

Běžná dávka clenbuterolu při astmatu je orálně podána 20 – 40 µg dvakrát denně – ve většině evropských zemí ani v USA se však k tomuto účelu běžně nepoužívá. Už tato dávka může způsobit poruchy srdečního rytmu a narušit rovnováhu elektrolytů.

Sportovci zneužívají clenbuterol nejčastěji formou tablet v dávkách 40 µg jednou nebo dvakrát denně, lze se ale sehnat i ve formě sirupu, injekcí nebo aerosolu.

steroidy doping

Jaké vedlejší účinky má clenbuterol?

Clenbuterol působí na stejné receptory jako adrenalin nebo noradrenalin. Do velké míry to ovlivňuje také to, jak se jeho užívání na našem těle projevuje.

Adrenalin i noradrenalin jsou hormony nadledvinek, které nás mají připravit „na akci“: zvyšují množství glukózy v krvi, abychom měli k dispozici rychle využitelnou energii. Zostřují smysly, zrychlují srdeční frekvenci – a podobné nežádoucí účinky má i užívání clenbuterolu – ledaže ve větším měřítku. Které jsou to?

  • nadměrné pocení
  • neklid
  • neovladatelné chvění
  • bušení srdce (až 170 úderů za minutu)
  • zrychlené dýchání (až 44 dechů za minutu)
  • pokles hladiny draslíku – může způsobit poruchy srdečního rytmu
  • zvýšení hladiny glukózy

Dlouhodobé zneužívání clenbuterolu způsobuje hypertrofii srdce, zvyšuje krevní tlak a způsobuje kornatění cév.

I když během tréninku budeš cítit příjemné teplo a pocit, že ti patří svět, nenech se oklamat: v dlouhodobém měřítku vede clenbuterol ke zhoršení výkonu, kondičky i výkonnosti srdce a cév.

Jak se projeví předávkování?

Pokud to někdo s clenbuterolem přežene, nejprve se objeví bolest hlavy, bušení sdrce, palpitace a silný třes svalů (tzv. třes). Ve vyšších dávkách je to srdeční ischemie, extrémně nízké hodnoty draslíku, metabolická acidóza a hyperglykémie.

Objevit se může zvracení, úzkost i psychóza. Dále byly pozorovány:

  • zvýšení hladiny kreatin fosfokinázy
  • zvýšení hladiny troponinu
  • bolesti na hrudi

Skutečné množství clenbuterolu nemusí odpovídat informacím na obalu!

Minulý rok vyšla případová studie, která zkoumala smrt 61letého bodybuilderu. Byl znám tím, že více než 15 let užíval anabolické steroidy a jiné zakázané látky. Jeho žena ho našla přibližně o půlnoci bez známek života. Manželka uvedla, že den před smrtí trpěl její muž silnými bolestmi hlavy a zvracením.

Policie našla v domě pilulku clenbuterolu a stanozololu. Jak jsme psali v úvodu článku, nejčastěji užívané dávky jsou kolem 0,04 mg 1-2krát denně. Stejné množství bylo uvedeno i na krabičce clenbuterolu, který byl nalezen u zesnulého.

A víš, jaká byla skutečnost po rozboru? Obsah clenbuterolu byl 0,073 mg, což je téměř dvojnásobek deklarovaného množství! Jeho srdce vážilo téměř 700 gramů (průměr pro muže s jeho výškou a hmotností je nejvýše 350 gramů!).

Existují ale výzkumy, které sportovce usvědčují ze zneužívání clenbuterolu v několikanásobně vyšších dávkách. Většinou šlo o případové studie z nemocnice, resp. márnice 😊.

clenbuterol spalování tuků

Jaké jsou výhody clenbuterolu?

  • hypolipdemické účinky (napomáhá spalování tuku)
  • mírné anabolické účinky (zvyšuje množství svalové hmoty)

Clenbuterol a studie na zvířatech: co potvrdily?

Pochopitelně, kromě případových studií zneužívání clenbuterolu, neexistuje mnoho výzkumů, které by zkoumaly efekt jeho zneužívání pro účely nárůstu svalů nebo redukce tuku.

Musíme se tedy odrazit alespoň z toho, co máme – výzkumy na zvířatech a omezené množství studií na lidech. Ty zjistily, že clenbuterol podporuje lipolýzu (rozpad tukové tkáně) i glykolytickou kapacitu a současně minimalizuje rozpad svalových bílkovin.

Clenbuterol může způsobit až smrt

Známý je případ jinak zdravého 17letého bodybuilderu, který po zneužití clenbuterolu zemřel na srdeční selhání. Pravděpodobně ho zapříčinilo zúžení koronární cévy, do které se dostala krevní sraženina.

Clenbuterol: kteří sportovci zhřešili?

Hodně se říká o tom, že cyklistika je plná dopingu. V roce 2010 byl odhalen Španěl Alberto Contador, který v tomto roce vyhrál Tour de France. Jeho vzorek moči byl pozitivní na clenbuterol a kromě dvouletého zákazu činnosti mu bylo odebráno i vítězství.

Clenbuterol (spolu s erytropoetinem a morfinem) našli i belgickému cyklistovi Franku Vanderbrouckemu. Jeho kariéra po tomto incidentu velmi rychle skončila, v roce 2009 zemřel na plicní embolii, přičemž se říkalo, že svou roli sehrály i drogy.

Čím nahradit clenbuterol, aby ses vyhnul rizikům?

Clenbuterol i anabolické steroidy jsou sice zakázány, ale rozšířeny. Proč? Odpověď je jednoduchá: fungují. A co by někteří lidé neudělali pro vidinu top formy, že?
clenbuterol anabolické steroidy doping

Pokud ale patříš k lidem, pro které je zdraví na prvním místě, máš k dispozici několik legálních a naprosto bezpečných alternativ.

Synefrin

Synefrin je látka rostlinného původu získávaná ze slupek pomerančovníku hořkého, omezeně ho najdeš i v jiných citrusech. Jeho účinky jsou podobné efedrinu nebo noradrenalinu.

I přes časté otázky – synefrin není Světovou antidopingovou agenturou zakázán. Je pouze zařazen do tzv. Monitorovacího programu, který zkoumá, jak by bylo možné jej ve sportu zneužít.

Má pravděpodobně nejsilnější vliv na spalování tuků z legálně dostupných spalovačů tuku. Zvyšuje tvorbu tepla. Nejvyšší hodnoty dosahuje 1 – 2 hodiny po užití.

Jeho největší výhoda oproti jiným spalovačům je, že neovlivňuje srdeční činnost: nezpůsobuje bušení srdce ani neovlivňuje krevní tlak. Je tedy obecně docela dobře snášen – a účinný.

Kofein

Kofeinové pilulky jsou asi nejbezpečnějším a nejúčinnějším nakopávačem před tréninkem. Nezvyšuje spalování tuků v pravém slova smyslu, ale díky větší výdrži ze sebe dokážeš na tréninku vydat více než běžně.

Kompletní článek o kofeinu, jeho dávkování io tom, na to zda dát při jeho užívání pozor, si můžeš přečíst zde.

EGCG

Zelený čaj je doporučen v každém druhém článku o hubnutí 😊. Něco do sebe rozhodně má, i když, tak jako ostatní spalovače, nezpůsobí zázračné hubnutí agro práce zůstává stále na tobě.

Zelený čaj zvyšuje spalování tuků díky látce EGCG – epigalokatechin galát. Je častou součástí spalovačů tuků, ale efektivně jej do sebe dostaneš i každodenním popíjením zeleného čaje. Je to levné a výzkumy kromě mírného zvýšení spalování tuků prokazují mnoho dalších pozitivních účinků.

Lidé, kteří pravidelně pijí zelený čaj, se dožívají v průměru více a mají menší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Jak vybrat ten nejlepší spalovač?

Je jen málo kategorií doplňků stravy, kde hraje významnější roli marketing než účinnost. Často jsou ve spalovačích přidávány látky s minimálním účinkem, jsou použity v menším množství obsahují zakázané látky nebo jsou jednoduše předražené.

Pokud hledáš ten nejlepší spalovač na trhu, nenech si ujít tento článek, ve kterém se věnujeme všemu, co potřebuješ o výběru správného spalovače vědět.

Možná tě budou zajímat i naše další články o spalovačích:

  • CLA – konjugovaná kyselina linolová
  • Garsin
  • Lipo 6 Black od Nutrendu

TOP alternativy

4/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.