DomůMagazínHubnutíDělená strava, výmysl nebo ověřený způsob jak zhubnout?

Dělená strava, výmysl nebo ověřený způsob jak zhubnout?

Pojem „dělená strava“ se u nás začal objevovat zhruba před 15 lety, a mnoho lidí dělenou stravu bralo jako jakýsi americký výstřelek, a mnozí se smáli že její princip spočívá v tom, že „maso sním v jednom pokoji, a přílohu v“ . Ale legraci stranou. Mnoho lidí si ji nesprávně interpretovalo, a tak jedly klasické porce, jen rozdělené do časových oken. Princip dělené stravy je však v něčem jiném, a pokud se praktikuje správně, má mnoho zdravotních benefitů.

 

Kde se dělená strava vzala?

Pojďme se spolu podívat trošku do historie. Věděli jste, že v roce 2016 byla „dissociated diet“, tedy dělená strava nejvyhledávanější dieta na internetu? Ale její koncept jako takový se datuje již do začátku 20. století.

Kromě toho se dá najít i pod názvem „Hay diet“, a poprvé byla takto pojmenována newyorským lékařem Williamem Howardem Hayem, který chtěl dokázat, že rozdělování konzumovaných potravin do alkalických, kyselých a neutrálních skupin má pozitivní vliv na zdraví.

Na tu dobu to byla převratná myšlenka, a přestože tehdy nebyla 100% vědecky podložená, Hay vyzkoušel dělenou stravu sám na sobě a nejen že zhubl, ale se mu i rapidně zlepšilo zdraví.

Trpěl artritidou a problémy s trávením. Tato dieta byla v New Yorku tak populární, že dokonce v letech 1930 až do druhé světové války podávali v mnoha restauracích „Hay – friendly menu“.

Mezitím se podařilo i vědecky dokázat některé zdravotní benefity této diety, zejména pro pacienty s diabetem, pankreatitidou či artritidou.

Co na to říkají vědci dnes?

Dělená strava získala znovu na popularitě zhruba před více než desetiletím, kdy ji začaly hojně promovat americké hvězdy jako například Elizabeth Hurley, Catherine Zeta-Jones či Jennifer Aniston.

Avšak vědci podrobili i tuto dietu podrobnější studii a vyšlo jim, že dělená strava nemá až tak velký vliv na hubnutí jak se prezentuje.

Podle nich, separování proteinů a uhlohydrátů na talíři nemá velký význam, protože i jídla s vysokým obsahem sacharidů obsahují bílkoviny a naopak.

A konzumování bílkovin samostatně vede k tělu spíše k tomu, že energii na fungování si bere ze samotných bílkovin, místo aby se za jejich pomoci budovalo svaly.

Takže se zase potvrdilo, že diety nejsou dokonalé, nicméně je dokázáno, že dělená strava může mít pozitivní vliv na celkové zdraví jedince. Pokud chce někdo zhubnout z dělené stravy, měl by vsadit na kalorický deficit a samozřejmě i na pohyb.

V čem spočívá princip dělené stravy?

Jak jsme si již nastínili, princip dělené stravy spočívá v těchto bodech:

  1. Jídlo se dělí na tři skupiny podle PH – zásadité, kyselé a neutrální. Kyseliny a zásady podle dělené stravy spolu v žádném případě nepatří, protože jejich trávení může vyvolat žaludeční potíže. Toto je dnes již také překonaná myšlenka, neboť podle vědců je zdravé lidské tělo schopno bez problémů trávit i kyseliny a zásady společně.
  2. Jídlo se dělí na sacharidy, tuky a bílkoviny – a podle dělené stravy by se neměly kombinovat sacharidy a bílkoviny, což v našich zeměpisných šířkách znamená klasický oběd s masem a přílohou (rýže, brambory či těstoviny).
  3. Další pravidla kombinování – NE platí i pro bílkoviny s tuky, několik zdrojů bílkovin najednou (například živočišné a rostlinné bílkoviny, dva druhy masa a podobně), zelenina s ovocem, a mléčné výrobky je povoleno jíst jen nalačno.
  4. Podle dělené stravy se každá potravina tráví jinak – některé pomalu (živočišné bílkoviny), a některé rychle (sacharidy z ovoce). Tímto způsobem dopřejeme tělu čas na důsledné trávení potraviny a její maximální využití.
  5. Některé potraviny jsou v dělené stravě zakázány – samozřejmě se jedná o smažená jídla, koláče, mléčné dezerty, bonbóny, zmrzlinu a podobně.

Pro koho je vhodná?

Pro všechny, kteří si chtějí upravit trávení, a nepotřebují zhubnout více než 5 kilogramů.

Dělená strava, pokud se dodržuje správně a delší dobu, dokáže lidem ulevit od problémů s pálením žáhy, kyselinou v žaludku a pro ty, kterým nedělá problém dodržovat pravidla děleného jídla.

Pro koho ne?

Pro lidi, kteří mají nadváhu a potřebují zhubnout větší množství kilogramů.

Dělená strava samotná bez kalorického deficitu nevede k masivnímu zhubnutí. A pro lidi, kteří těžko dodržují pravidla a časové harmonogramy bude tato dieta jen trápením.

Výhody/nevýhody:

  • Zlepšení zdraví v dlouhodobém časovém horizontu. Tím, že se tělo nezatěžuje trávením potravin, dostane se mu prostoru pro jiné ozdravné procesy. Dokáže zlepšit trávení, zbavit problémů se žaludkem a zrychlit metabolismus.
  • Zhubnutí pár kilogramů a odlehčení těla. Samotné zhubnutí nepřichází ani tak z odděleného jídla potravin, ale z úprav jídelníčku a zařazení do stravy více čerstvých surovin.
  • Soustředění se na jídlo, namísto rychlého hltání a tím i zdravější přístup k jídlu.

Dodržování velkého množství pravidel a zákazů může být pro některé lidi demotivující a frustrující.

Po pár dnech to mnozí lidé bez pevné vůle vzdají. Stejně tak příprava jídla a stravování mimo domov může být náročné.

Zlepšení zdraví nastává až po delší době, proto netrpěliví lidé neuvidí-li výsledky hned se jim může zdát, že dělená strava u nich nefunguje tak, jak je deklarováno.

Zhubnutí velkého množství tuku se nekoná. Pokud si někteří lidé myslí, že při dělené stravě mohou jíst vše ve stejných množstvích, jen odděleně, zhubnutí se nedočkají.

Jídelníček jako příklad

V první řadě si pojďme rozdělit potraviny do skupin.

Bílkoviny, ale řadí se i jako kyselé potraviny jsou tyto: všechny druhy masa, šunka, drůbež, ryby, sójové produkty, tofu, vajíčka, mléko, mléčné výrobky, sýry a luštěniny. Kromě toho sem patří i méně sladké druhy ovoce jako citrusy, jablka, broskve, angrešt, mango, rybíz, jahody, třešně, maliny, mandarinky, pomeranče, hrušky, jahody a exotické ovoce a šťávy z něj.

Mezi sacharidové nebo zásadité potraviny patří: těstoviny, obilovinové výrobky, pečivo, rýže, strouhanka, mouka, vločky, krupice, zelenina jako kukuřice, kapusta a brambory. Patří sem i pivo, a dále také banány, hrušky, datle, fíky, hrozny, sušené ovoce.

Neutrální potraviny lze kombinovat libovolně s čímkoli, nebo jíst i samostatně: zakysané mléčné výrobky jako jogurt, tvaroh, smetana, kefír, tučné sýry, olivový olej, ořechy, pepř, houby.

Kromě toho sem patří i většina zeleniny a ovoce jako červený meloun. Lze sem zařadit také nápoje jako káva.

Vzorový jídelníček na 1 den:

  1. Snídaně: sacharidové jako například celozrnné pečivo s džemem (bez másla), NEBO bílkovinné – sýrová omeleta s trochou zeleniny.
  2. Svačina: ovoce, ořechy, nebo zeleninu či ovocné smoothie. Samozřejmě samostatně.
  3. Oběd: nejlepší je bílkovinný oběd, který zasytí. Maso nebo ryba s velkou porcí zeleniny.
  4. Svačina: může to být zase ovoce nebo plátky libové šunky, pečivo s jogurtem nebo směs ořechů.
  5. Večeře: stejně jako oběd, i večeře může být bílkovinná. Pokud nemáte chuť na maso, existuje také alternativa v podobě tvarohu se zeleninou, nebo zeleninové rizoto bez sýra.

Zkušenosti

Zkušenosti mnoha lidí, kteří začali s dělenou stravou potvrzují to, co jsme si řekli již výše.

Na začátku se jim podaří zhubnout pár nadbytečných kilogramů, a to zejména díky tomu, že přejdou na celkově zdravější typ stravování.

Upraví se jim metabolismus a ztratí se i problémy s trávením.

Na druhou stravu se však může dostavit jo-jo efekt, a to hned po přejetí na klasickou stravu i když se zdravějšími alternativami.

Proto se dělená strava označuje spíše jako životní styl než dieta, protože by měla být dodržována dlouhodobě.

Recepty dělené stravy

Při dělené stravě není náročné vaření, ale spíše správná příprava a plánování jídelníčku, a to hlavně ze začátku.

Zapamatovat si, která potravina patří do jaké skupiny může být náročné. Pomoci vám mohou tabulky a recepty na internetu.

Příprava jídel bývá v podstatě jednoduchá, protože při vaření se nekombinuje velké množství surovin.

Ideální je si jídla předpřipravit, uskladnit a tak lze dodržet principy dělené stravy i v práci či při cestování.

Alternativy

Jako alternativa může být dělená strava i vegetariánská, namísto masa se budou konzumovat sójové výrobky, tofu a tempeh. Avšak vajíčka a mléčné výrobky by měly být ponechány, proto dělená strava není vhodná ve veganské verzi.

Kromě toho si někteří lidé při dělené stravě občas zavedou pouze čistě bílkovinné či sacharidové dny.

Jeden den konzumují pouze bílkoviny s neutrálními potravinami, a druhý pouze sacharidy a neutrální skupinu.

Přestože z hlediska principu dělené stravy je to v pořádku, je již sporné či den kdy jsou přijímány pouze sacharidy je tak zdravý. Pro lidi s vysokou hladinou cukru v krvi to může být problém.

Proto se doporučuje v jeden den vystřídat obě skupiny, přičemž převahu by měla mít ta bílkovinná.

4.4/5 - (7 votes)

1 komentář

  1. Dovolil bych si nesouhlasit, už proto že jsem před několika lety dělenou stravu vyzkoušel sám na sobě a oproti jiným dietám velice úspěšně. Shodil jsem 14kg asi za půl roku. Striktně jsem dodržoval rady a stravování podle první knihy L. Kořínkové, Já vím. Samozřejmě jsem chodil do zaměstnání a dvakrát týdně do fitka. S jinými dietám se to nedá srovnat. A váhu si plusmínus udržují už dvacet let i nyní v důchodu, samozřejmě aktivním pohybem. Takže asi tak. Ale každý organizmus je jiný a jinak to přijme.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.