Bruslení je jednou z příjemných volnočasových aktivit, která je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé. Jedná se o činnost, kde se kromě zábavy můžete pořádně zapotit a spálit nějaké ty kalorie navíc. Někteří se dokonce bruslení věnují takovým způsobem, že se časem na nich naučili dělat i pár triků. V současnosti jsou nejpopulárnějšími bruslemi ty, které nesou název in-line brusle. Věděli jste ale, že to nebylo vždy tak? Ti, kteří patří mezi starší ročníky, si jistě budou pamatovat takzvané dvouřadé brusle, které v jistých časech zažívaly obrovský boom.
Obsah článku
Nejlepší dvouřadé brusle – náš výběr
Zdá se, že toto jaro přichází tato forma bruslení na dvouřadých bruslích opět do módy.
My vám proto dnes představíme ty nejideálnější dvouřadé brusle a způsob jak si z nich správně vybrat ty, které jsou pro vás nejlepší.
Dvouřadé brusle a jejich historie
Vůbec poprvé se prototyp dnešních dvouřadých bruslí objevil v roce 1743. Vynálezce, který první „dvouřadovky“ sestrojil dodnes není znám.
Pořádný šílenství začal však až v roce 1880, kdy se tento typ bruslí začít vyrábět v masové výrobě.
Jejich popularita se často střídala se známými in-line bruslemi ai proto se předpokládá, že tento boom, které dvouřadé brusle momentálně zažívají zde nebude navždy.
Jaké typy dvouřadých bruslí známe?
Podobně jako u klasických in-line bruslí, tak i u retro dvouřadovek existuje několik typů, které se rozlišují ve svém designu či struktuře.
Ani jeden z těchto typů bruslí není horší nebo lepší, ale každý z nich se využívá prioritně pro jiný typ jízdy.
V současnosti známe dva základní typy dvouřadých bruslí, které se odlišují typem boty, na které jsou brusle připevněny.
Vyšší bota
Prvním z nich jsou dvouřadé brusle, které mají na sobě připevněnou takzvanou vyšší botu. Ta často připomíná brusli, kterou známe z klasického krasobruslení.
Je charakteristická vyvýšenou patou, díky které se celá brusle stává mnohem lépe ovladatelnější a obratnější.
Tento typ se proto doporučuje spíše profesionálnějším nebo pokročilejším jezdcům, kteří se chtějí naučit i nějaké triky. Tato brusle je v tom mimořádně podpoří svým jednoduchým a přesným ovládáním.
Kromě lepší obratnosti poskytuje vyšší typ boty na dvouřadých bruslích i lepší oporu v kotníku, což má za následek méně častá zranění.
Nižší bota
Druhým základním typem dvouřadých bruslí jsou ty s nižší botou, která často připomíná klasickou tenisku připevněnou na bruslích.
Kvůli sníženému typu boty tato brusle nenabízí takovou stabilitu ve kotcích jako dvouřadovky s vyšší botou.
Na druhé straně při výběru tohoto typu můžete na cestě dosáhnout mnohem větší rychlosti. Dvouřadé brusle s nižší botou jsou proto vhodné pro lidi, kteří rádi mají rádi bruslení na cyklostezce, vysokou rychlost či roller derby.
Jaké styly bruslení na dvouřadovkách známe?
V zásadě bychom obecně styly bruslení mohli rozdělit na interiérové a exteriérové. Bruslení v exteriéru však určitě nemusíme nikomu představovat.
Jednoduše si nasadíte své stylové dvouřádovky a vydáte se na nejbližší cestu pojezdit, užít si zábavu a spálit nějaké ty kalorie.
Tím zajímavějším typem bruslení na dvouřadých kolečkových bruslích je bruslení v interiéru, které se rozděluje na dva typy.
Interiérové bruslení je populární zejména v Americe, kde mají na tento typ mimo jiné vybudovanou potřebnou infrastrukturu.
Prvním typem bruslení v interiéru je na takzvaných rincích, které připomínají u nás populární veřejné bruslení.
V minulosti bylo mimořádně populární i takzvané roller disco, což v překladu znamená tancování na dvouřadých bruslích.
Druhým typem bruslení v interiéru je takzvané roller derby, které se v USA stalo i populárním sportem.
Jedná se o kontaktní sport s více disciplínami, který se koná v uzavřených halách. Vykonávají ho především ženy, které se na dvouřadých kolečkových bruslích závodí či narážejí do sebe.
Jaké značky dvouřadých bruslí známe?
Značek, které vyrábějí populární dvouřadé brusle je opravdu nepočítaně.
Některé z nich samozřejmě patří mezi ty kvalitnější, jiné až takovou kvalitou nevynikají.
Vše je na výběru a preferenci uživatele a záleží jen na něm, kolik je ochoten investovat do vybavení tohoto typu kolečkových bruslí.
Pro lepší rozhodování vám přinášíme menší přehled těch nejznámějších značek, které dvouřadé kolečkové brusle vyrábějí.
- Chaya – je značka německé firmy, která vyrábí kvalitní dvouřadé brusle na všechny styly bruslení v exteriéru i interiéru. Pravděpodobně jde o jednu z nejlepších středních cest při výběru dvouřadovek.
- Playlife – je značkou, kterou vlastní velký výrobce in-line bruslí Powerslide. Jedná se pravděpodobně o nejlepší volbu v poměru cena/kvalita. Pokud tedy nechcete za dvouřadé brusle vysolit několik stovek eur, ale chcete se kvalitně povozit, Playlife je pro vás tou správnou volbou.
- Worker – je další značkou, která podobně jako Playlife láká na výborný poměr ceny a kvality. Tato značka je mimo jiné speciální i tím, že často nabízí brusle typu 2 v 1. Můžete je využít jak klasické dvouřádovky, ale také na ledovou plochu.
- Riedell – představují vyšší třídu dvouřadých kolečkových bruslí a patří mezi ty nejlepší na trhu. Brusle této značky jsou však vhodnější do interiéru, a to kvůli měkčím kolečkům, která se na nich používají.
- Moxi – je značkou, která také patří pod firmu Riedell. Jde však určitě o to nejlepší, co si můžete v rámci dvouřadých bruslí koupit. Mimořádně kvalitní a pevné provedení bot, které kromě bezpečnosti mají také nepřekonatelný styl. Tomu však odpovídá i jejich
- Sure Grip – značka, kterou bychom mohli charakterizovat jako sportovní. Vyrábí zejména dvouřadé brusle vhodné na roller derby, ale ve své nabídce má i pár pěkných designových kousků na klasické bruslení.
- Rookie Roller – pokud hledáte pořádné retro dvouřádovky, které kdysi používali ještě vaši rodiče, určitě byste neměli váhat. Retro design, který tato značka nabízí je totiž nezaměnitelný.
Jak brzdit na dvouřadých bruslích?
Specifikace při stylu bruslení na dvouřadých bruslích je také styl brzdění. Určitě jste si všimli, že oproti in-line bruslím se brzda nenachází v zadní, ale v přední části brusle.
Tato brzda se nazývá také jako stopper a kromě klasické brzdy funguje i jako jakési odrážedlo, díky kterému můžete akcelerovat svou rychlost na bruslích.
Styl brzdění na dvouřadých kolečkových bruslích je oproti klasickým inlinem zcela odlišný. U dvouřadovek musíte totiž celou brusli zcela vychýlit až do pravého úhlu, aby se stopper mohl pomalu třít o povrch, na kterém jezdíte.
Ze začátku vám může tento způsob brzdění přijít jako podivný a můžete se bát, že se na bruslích klopýtnete. Všechno je to však jen o tréninku a cviku.
Závěr
Pokud patříte mezi ty, kteří bruslení jako způsob trávení volného času milují, ale hledáte nějakou změnu, určitě byste měli vyzkoušet dvouřadé kolečkové brusle.
Nejenže se naučíte jiný styl bruslení, ale také naskočíte na momentální retro vlnu, podobně jako spousta jiných lidí před vámi.
Dvouřadým bruslím se rozhodně musí něco nechat. A sice, že při ježdění vypadají mnohem stylovější než klasické in-line brusle.
Vhodné mohou být i pro malé děti, které se pravděpodobně na dvouřadých kolečkových bruslích pro děti naučí jezdit mnohem rychleji než na klasických bruslích.
Je to zejména kvůli stabilitě, kterou dvouřádky nabízejí. Věříme, že vám tento článek pomohl a nyní hurá na cesty v retro stylu.
Dvouřadé brusle jsou mým koníčkem. Když bruslím, Cítím se volná a svobodná.