DomůVýživaDoplňky stravyKyselina listová - účinky + která je ✅ nejlepší?

Kyselina listová – účinky + která je ✅ nejlepší?

Pokud se ptáte, co vlastně znamená běžně používaný pojem kyselina listová (neboli vitamín B9), je třeba poznamenat, že kyselina listová je vlastně jen podkategorií.
Termín kyselina listová se používá pouze k označení synteticky vyrobené látky. Všechny ostatní látky, které mají stejný účinek, ale vyskytují se přirozeně, se označují jako folát. Čtěte dále a dozvíte se účinky tohoto zajímavého produktu.

Co je kyselina listová

Chemicky je vitamin B9 složen z derivátu pteridinu, kyseliny para-aminobenzoové a kyseliny L-glutamové.

podporuje procesy buněčného dělení a je zodpovědný za novotvorbu buněk

Název kyselina listová, resp. acidum folicum, neboli folát byl odvozen z latinského „folium“ (list) a tedy již samlotní název naznačuje, ve kterém zdroji byla látka poprvé objevena a v první řadě ve kterých zdrojích se nachází dodnes.

Úkoly a funkce kyseliny listové v organismu

Vitamin příznivě působí zejména na lidský nervový systém a mozek. Kromě toho je kyselina listová silnou složkou tekutiny v míše. Pro lidskou psychiku má obzvláště podstatný význam superpozice mezi vitaminem B12 a vitaminem B9, jakož i bílkovinným stavebním kamenem methioninem.
Důvodem je, že vitamin B12 přeměňuje bílkovinu homocystein na bílkovinný stavební blok methionin. Nukleové kyseliny musí být začleněny do buněčného jádra, za což jsou zodpovědné molekuly kyseliny listové. Methionin zde působí podpůrně.

Kyselina listová Avita

  • 800 μg kyseliny listové v 10 ml
  • podporuje správnou syntézu aminokyselin
  • posiluje imunitní systém
  • pomáhá při únavě a vyčerpání
  • podporuje krvetvorbu
  • podporuje růst zárodečných tkání během těhotenství
Tento proces probíhá v krvetvorné kostní dřeni lidského organismu. Jelikož tvorba krvinek probíhá ve dne i v noci, dělení buněk se neustále děje.
Živina také hraje důležitou roli v oblasti metabolismu a je potřebná i pro tvorbu krve. Funkce vitamínu je proto pro lidský organismus velmi důležitá a v žádném případě ji není třeba podceňovat.

Jelikož lidské tělo si tento vitamín neumí vyrobit samo, musí se přijímat v potravě.

Vyžaduje se při různých přenosových reakcích. Aktivní forma kyseliny listové se nazývá kyselina tetrahydrofolová. V této formě působí jako koenzym při přenosu různých uhlíkových jednotek (např. metylových nebo formylových skupin). Podílí se například na metabolismu homocysteinu, histidinu, purinu a serinu.

Folát, resp. vitamin B9 je nezbytný pro:

  • Buněčné dělení a regenerace
  • Metabolismus bílkovin
  • Genetický metabolismus (syntéza DNA a RNA)
  • Energetický metabolismus (růst)

Jelikož kyselina listová je citlivá na světlo, vzduch a teplo, může se stát méně efektivní, pokud jsou potraviny zpracovány, skladovány nebo připraveny nesprávně. To potom vede k vysokým ztrátám. Příkladem toho jsou hotová jídla, která obsahují podstatně méně vitamínu B9 než čerstvě připravená jídla.

Kyselina listová v těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by měly doplnit svoji stravu užíváním přípravků s kyselinou listovou (400 µg kyseliny listové) nejméně čtyři týdny před začátkem těhotenství a během prvního trimestru těhotenství.
Doporučené navýšení příjmu je indikováno tím, že kromě běžných metabolických procesů probíhají i další procesy, které nutně vyžadují více kyseliny listové: nejenže se tělo matky zvětšuje (placenta, prsní tkáň atd.), ale je třeba vytvořit i DNA plodu.

V prvních třech měsících by množství nemělo být nižší než 600 mikrogramů. Po druhém trimestru těhotenství (13. týden) však už žádné další doplňky nepotřebujete. Pokud jej však budete užívat i nadále, neublíží ani miminku, ani nastávající mamince, protože kyselina listová je v běžných dávkách neškodná.

Kromě užívání doplňků stravy byste měli během těhotenství věnovat pozornost stravě bohaté na foláty.

Dnes je již prokázáno, že zvýšený příjem kyseliny listové před a během těhotenství může minimalizovat riziko defektů neurální trubice u novorozenců.
Defekt neurální trubice označuje vrozené vývojové vady u dítěte, ke kterým dochází, když je vývoj neurální trubice narušen mezi 21. a 28. dnem těhotenství. Tato porucha se může vyskytnout mimo jiné, pokud se během odpovídajícího časového období konzumuje příliš málo kyseliny listové.

Fetální nervová trubice se během těhotenství vyvine do míchy a mozku dítěte. Narušení tohoto procesu může vést nejen k potratům, ale také k malformacím (rozštěp páteře nebo spina bifida, chybějící/degenerovaný mozek).

Komu, kromě těhotných žen, mohou prospět účinky kyseliny listové?

  • lidem s prokázaným nedostatkem kyseliny listové
  • lidem s onemocněním ledvin nebo vysokým krevním tlakem
  • při chorobách srdce a krevního oběhu
  • pacientům s Alzheimerovou chorobou
  • lidem se zvýšenou hladinou homocysteinu

Folát v potravinách

Přirozená kyselina listová pochází přímo z potravy. Nejde o vzácnou látku, a proto se jejímu užívání prostřednictvím doplňků stravy můžete klidně vyhnout. Foláty se nacházejí v rostlinných i živočišných potravinách.
Obzvláště vysoké množství kyseliny listové se nachází v listové zelenině, jako je špenát, všechny ostatní druhy salátu a různé druhy zelí.

Kromě toho jiná zelenina, jakož i celozrnné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce a ryby nebo masné výrobky slouží také jako zdroj folátu. Vitamin B9 se v menším množství nachází také v avokádu, brokolici, řepce, chřestu, mrkvi, ředkvičce, rajčatech, ořechách, žloutcích, rybách.

Vitamin B9 obsahuje četné aminokyseliny, konkrétně glycin, histidin a serin. Během těhotenství se potřeba kyseliny listové zvyšuje a je obzvláště důležitá pro dělící se buňky v kostní dřeni.
Pokud jde o každodenní stravu, je třeba dbát na to, abyste si suroviny připravili co nejšetrněji. Čerstvé ovoce a zelenina obsahují řadu cenných vitamínů. Abyste je mohli využít ve svůj prospěch, vzdejte se jejich zahřívání a vaření. Raw food snacky nám prospívají a poskytují většinu všech důležitých živin.

Při přípravě a skladování potravin obsahujících folát je třeba poznamenat, že látka je citlivá na oxidaci, jakož i na teplo a světlo. Je také rozpustná ve vodě.

Aby byla ztráta účinnosti co nejnižší, je třeba se vyhnout vysokým teplotám přípravy, dlouhým časům skladování a skladování bez obalu na světlých místech.

Kyselina listová, která se vyrábí synteticky, má výrazně vyšší účinnost než přírodní folát, proto se v některých zemích – USA, Kanada, Velká Británie, Austrálie – přidává jako doplněk stravy do různých produktů, například do některých druhů mouky, které se primárně používají v pekárenském průmyslu.
Potraviny obohacené o kyselinu listovou jsou však podezřelé z toho, že podporují rozvoj rakoviny u lidí, kteří již nerostou.

Denní potřeba kyseliny listové

Doporučený denní příjem pro dospělé (25 až 51 let) podle referenčních hodnot D-A-CH je 300 µg ekvivalentů folátu (folátu z potravy). Těhotným ženám se doporučuje 550 µg a kojícím ženám 450 µg.
Dostatečný příjem kyseliny listové je obzvláště důležitý pro ženy, které chtějí otěhotnět: Aby se zabránilo rozvoji defektu neurální trubice (včetně rozštěpu páteře, těžké malformace) u dítěte, denně se má užívat 400 µg folátu ve formě přípravku kyseliny listové vedle stravy bohaté.
Plánujete otěhotnět?

Kyselina listová GymBeam

Doplněk výživy oblíbené značky zajistí denní doporučený příjem kyseliny listové pro zajištění správného vývoje a zdravého růstu vašeho miminka.

Příznaky a důsledky nedostatku kyseliny listové

Dostatečný přísun kyseliny listové je třeba zajistit nejen před těhotenstvím nebo během něho.
Splnění požadavků na kyselinu listovou je také důležitým aspektem zdraví v každodenním životě, jelikož většina lidí dnes nedokáže zkonzumovat doporučených 300 µg folátu prostřednictvím stravy.

Nedostatek se projevuje především poruchami, které postihují červené a bílé krvinky, jakož i střevní nebo urogenitální sliznici.

Příznaky, které se vyskytují při nedostatku kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové je u lidí zřejmý mimo jiné prostřednictvím následujících příznaků:

  • pocity strachu
  • zanícené sliznice v oblasti rtů
  • problémy s pamětí
  • beznaděj
  • vnitřní neklid
  • absence radosti ze života
  • únava
  • zmatek

Možné následky dlouhodobého nedostatku kyseliny listové:

  • megaloblastická (perniciózní) anémie
  • ateroskleróza
  • defekty neurální trubice, potraty, vrozené vývojové vady, vývojové poruchy (je-li nedostatek před a během těhotenství)
Kromě výše uvedených sekundárních onemocnění se diskutuje o dalších klinických obrazech, které by mohly souviset s nedostatkem kyseliny listové. Souvislost s nízkou hladinou folátu nelze vyloučit jak u pacientů s rakovinou tlustého střeva a Parkinsonovy choroby, tak u lidí, kteří trpí určitými kognitivními poruchami a depresivními náladami.
Poznámka: Zvýšená konzumace alkoholu může způsobit i nedostatek vitamínu B9.

Kdy je hodnota kyseliny listové příliš vysoká?

Nadbytek kyseliny listové se vylučuje ledvinami. Předávkování je proto sotva možné.
Pokud měření kyseliny listové přesto ukazuje (falešně) zvýšené hodnoty, může to být tím, že krev nebyla odebrána nalačno. Proto by si pacienti měli dávat pozor, aby 12 hodin před odběrem krve nejedli.

Zdroje informací:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.