V první řadě si pojďme nejprve ozřejmit to, co je to vlastně meditace. Spousta lidí si myslí, že to je nějaký druh jógy. Do jisté míry mají pravdu, technika meditace a správného dýchání se hojně využívá i v józe, dá se říci, že je jejím základem. Avšak meditace to není jen jóga. Je to nezávislá technika práce s dechem a myslí, která má tisíciletou tradici.
Obsah článku
Co je meditace?
Odborně řečeno, meditace je technika, při které jednotlivec používá soustředěnost nebo zaměření mysli na konkrétní objekt, myšlenku nebo činnost – na trénování pozornosti a uvědomění si vlastního středu, a k dosažení mentálně čistého a emocionálně klidného a stabilního stavu.
Kromě toho, meditace může mít i náboženský kontext, v různých náboženství má různá jména, například dosažení nirvány se v buddhismu považuje za absolutní ustání strastí, osvobození duše, a dosažení jakéhosi ráje.
Věděl/as o tom, že během modlitby se lze dostat dokonce do transu? A je přitom jedno o jaké náboženství se jedná. Dá se proto říci, že modlitba je také druhem meditace.
Jak ti pomůže v běžném životě?
Zřejmě víš bez zbytečných moudrých řečí, že meditace je skvělá věc. I bez nadsázky lze říci, že meditace zlepší tvůj život. Už jen z toho hlediska, že si na sebe vyhradíš pár minut denně bez mobilu.
Jistě, existují i aplikace do chytrého telefonu, které ti pomohou s meditováním, to však neznamená, že si máš během meditování hrát s mobilem.
Kromě toho, při meditaci se naučíš správně dýchat! Pokud už nic jiného, jen toto samo o sobě je obrovským benefitem.
Většina z nás se totiž denně hrbí někde za počítačem, dýchá mělce a bez uvědomění si potřeby správného dýchání.
I vědci se shodli, že meditace přináší obrovské výhody pro zdraví, které se postupem času odráží i ve tvém běžném životě.
- Snížení stresu, a lepší zvládání stresových situací. Nad některé situace se jednoduše povzneseš, a díky dýchání nepříjemné věci doslova prodýcháš.
- Zvýšení sebeuvědomění a uzemnění. Uzemnění nejen těla, ale také mysli. Někdy jsme tak zaneprázdněni, že máme pocit, že životem jen plaveme a dny se slévají do jednoho celku. Občas je dobré „vrátit se do svého středu.“
- Soustředění se na přítomnost. Občas zapomínáme, že žijeme tady a teď. Ne včera ani zítra, ale dnes.
- Snížení přetlaku negativních emocí. Každý den bojujeme ať už s vlastním hněvem, žárlivostí nebo s emocemi jiných lidí. Meditace ti pomůže se od tohoto odosobnit.
- Zvýšení představivosti a kreativity. To se ti sejde nejen při práci, ale i v každodenním životě.
- Trpělivost a tolerance se stanou součástí tvého života. Jelikož při meditaci nic nejde rychle, naučíš se tyto kvality využívat, například i při sportu.
Jak správně meditovat?
Neexistuje jediná správná odpověď. Možná si z těch, kteří meditaci věnují pár minut před cvičením jógy, nebo se meditace stala součástí tvé ranní rutiny. Možná si rekapituluješ den večer před spaním, i to se počítá. Zkrátka a jasně, meditace je vše, co vyhovuje TEBE!
Existuje však pár pravidel, kterých je třeba se držet. Jsou to tyto:
- Na meditaci si vyhraď pár minut jen a jen pro sebe. Opravdu stačí i pár minut, důležitá je ovšem pravidelnost. Pamatuj, děláš to pro sebe!
- Dýchej. Řekne se to jednoduše, ale na začátku to může být obtížnější než se zdá. Správné dýchání je extrémně důležité, a něco o něm si přečteš i zde. Hluboké a soustředěné dýchání do břicha je klíčem k úspěchu.
- Naslouchej svému tělu. Možná se ti bude zdát správně zpívat si nějakou mantru, a možná jen sedět potichu. Neexistuje jediný správný způsob, vše je výsostně individuální.
- Udělej si pohodlí. Je úplně jedno, jestli budeš při meditaci ležet nebo sedět, důležité je aby tě nic netlačilo či nerušilo. Jógovou podložku můžeš využívat například i na meditování. Nenech se nikým rušit, a vzdalte se od všeho hluku.
- Pokud chceš, můžeš si vytvořit i nějakou vlastní mantru. To ti pomůže dostat se do meditativního stavu. Zejména na začátku bývá meditování náročné, v mysli ti může bloudit nějaká nepodstatná myšlenka. Tehdy je dobré si vytvořit něco osobního, například mantru „Dýchám zhluboka“, nebo nějakou slabiku hlásek, které v tobě rezonují.
- Vizualizuj. Při meditaci ti pomůže také vizualizování. To znamená, že si představuješ něco, čeho chceš dosáhnout. Může to být například sportovní výkon, kterého chceš dosáhnout, nebo auto, které si chceš koupit. Zkrátka a jasně, do detailu si tuto situaci představíš ve své mysli.
- Pokud si nevíš rady, medituj s aplikací. Pokud ti přijde na začátek meditování obtížné, nebo se neumíš soustředit, klidně si do mobilu stáhni meditační apku. Takzvané vedené meditace najdeš angličtině, ale i češtině. Dokonce si umíš vybrat i druh meditace. Například ranní meditace, meditace vděčnosti, meditace před spaním a podobně.
Jak může meditování pomoci při sportu?
Studie z roku 2018 provedena na Státní Univerzitě v New Yorku poukazuje na to, že meditace má skutečně pozitivní dopad na sportovní výkon. Pojďme si to rozebrat na drobné.
Mnoho studií dříve se zaměřovalo pouze na sportovní výkon v souvislosti s výživou, nebo jinými faktory, které mohou potenciálně ovlivňovat výkon atleta. Velmi málo výzkumů bylo provedeno v souvislosti s myslí sportovce.
Technika správného dýchání je ve sportu stejně, ne-li více důležitá jako samotný výkon. I když každý sport je rozdílný, při každém je třeba správně dýchat.
Slyšel/a jsi už o tom, že i vrcholoví sportovci využívají meditaci jako účinnou zbraň proti soupeřům? Speciální trénink mysli jim pomáhá posilovat sebevědomí, potlačovat obavy a negativní myšlenky. Někteří profesionální atleti mají dokonce kouče, kteří se věnují pouze jejich mysli.
Jak pomůže pravidelné meditování i tobě?
OBJEVÍŠ CO ZNAMENÁ SKUTEČNÁ SOUSTŘEDĚNOST.
Ve sportu je velmi důležitá. Samotným základem meditace je soustředění se určitou dobu na určitou myšlenku. Pokud se během tréninku soustředíš jen na něj (nenecháš se rozptylovat jinými lidmi či mobilem), přinese ti to ovoce v podobě vyšší efektivity tréninku.
ZŮSTANEŠ VE SVÉM STŘEDU.
Co znamená najít svůj střed? Nebo uzemnit se? Ne, neznamená to, že si máš sednout na zem. Jedná se o nalezení rovnováhy, stability nebo jakéhosi opěrného bodu. Pokud budeš při tréninku mít v hlavě uklizeno, nepřekvapí tě ani nepříjemné věci.
Kdo řekl, že meditovat se má jen před nebo po sportu?
Pokud máš pocit, že je toho pro tebe najednou hodně, sedni si na 5 minut někde na tiché místo, zhluboka dýchej, a po chvilce se vrať k tréninku s křišťálově čistou myslí.
PODÁŠ I LEPŠÍ VÝKON.
Jistě, meditování za tebe neodběhne maratón, ale vyrovnaná mysl s jasně určeným cílem je jako neprůstřelná vesta.
Před každým tréninkem si dej nějaký cíl, například spálit 500 kalorií, nebo zaběhnout 5 kilometrů. Meditace před tréninkem ti pomůže soustředit se na něj.
TVÁ MYSL BUDE PRACOVAT NEPOROVNATELNĚ LEPŠÍ.
Nemyslíme tím, že najednou se ti zvedne IQ, to ne. Je však také vědecky dokázáno, že na mozku lidí, kteří pravidelně meditují je možno pozorovat určité změny. Myslíme tím samozřejmě změny k lepšímu.
To využiješ v práci, ale i ve sportu. Snáze si sestavíš tréninkový plán, jídelníček, naučíš se nové techniky, či dokonce vyzkoušíš nový druh sportu.
ZLEPŠÍ SE TI SPÁNEK.
A lepší spánek se rovná lepší výkon. Určitě se ti už stalo, že jsi po nedostatečném odpočinku nepodal v posilce takový výkon, jak jsi chtěl.
Je to logické, neboť naše tělo se regeneruje právě během kvalitního spánku, kterého potřebujeme 7 až 8 hodin denně.
Pokud máš problémy s usínáním, nebo chodíš spát příliš pozdě, to vše vede k dlouhodobým nezdravým spánkovým návykům. Není důležitý jen počet hodin, ale také kvalita spánku.
Meditace dokáže uklidnit vystresovanou mysl, a ty usne jako miminko.
A JEDEN EXTRA BONUS NA KONEC:
Pokud začneš meditovat na pravidelné bázi každý den, zjistíš, že se ti nejen lépe spí, nevytočí tě maličkosti, ale děláš i lepší rozhodnutí ohledně svého života.
Najednou zjistíš, že sport není jen o spalování kalorií či pumpování svalů, ale že ti přináší radost a lepší pocit ze sebe.
Ruku v ruce s meditací a sportem jde i zdravé stravování. Když už si dáš tolik námahu se svou myslí a tělem, i zdravá životospráva, a jiné zdravé návyky ti přijdou jako přirozená volba.
Co řekneš, vyzkoušíš meditaci ještě dnes?