Výzkum naznačuje, že sauna může být užitečnou doplňkovou terapií pro lidi s bolestmi zad. Jedna studie dokonce zjistila, že navštěvování sauny u lidí s těmito bolestmi způsobilo snížení bolesti a zlepšení kvality života.
Osoby trpící osteoartritidou, revmatoidní artritidou a fibromyalgií mohou díky saunování zažít úlevu od bolesti, což představuje další z benefitů této terapeutické metody.
Lepší kardiovaskulární zdraví
Existují důkazy naznačující, že pravidelné saunování může snižovat riziko vzniku různých onemocnění, včetně kardiovaskulárních chorob, mozkové příhody a vysokého krevního tlaku.
Fyzická reakce organismu na saunování je podobná tomu, co zažijete při rychlé procházce.
Tento způsob stimulace vašeho těla suchým teplem, přináší řadu kardiovaskulárních výhod, což zahrnuje potenciální zlepšení krevního oběhu a celkového zdraví srdce.
Snížení rizika demence a Alzheimerovy choroby
Časté návštěvy sauny váš mohou potenciálně ochránit před demencí a Alzheimerovou chorobou, jak naznačuje studie, která se zaměřila na finské muže ve středním věku.
Nicméně, je třeba si uvědomit, že tato studie byla zaměřena pouze na omezenou skupinu jedinců. Proto je zapotřebí mnohem rozsáhlejší výzkum, aby se potvrdila spojitost mezi těmito dvěma aspekty.
Navštěvování sauny může být prospěšné při léčbě kožních onemocnění, jako je psoriáza, neboť podporuje odstraňování hyperkeratotických šupin na pokožce, které se při tomto onemocnění často vyskytují.
Teplo sauny dokáže eliminovat dermatofyty a jiné infekční mikroorganismy, které se mohou nacházet na povrchu pokožky a přispívat ke vzniku kožních problémů.
Nezbytné je také pít hodně vody a přidávat do ní elektrolyty, aby se předešlo dehydrataci způsobené vyššími teplotami v sauně.
Relaxace
Není překvapením, že saunování má schopnost snižovat stres a podporovat pocit duševní a fyzické pohody. Sauny se používají již tisíce let, tradičně k relaxaci a obnovení těla.
Teplo v sauně může podpořit zlepšení průtoku krve, rozšíření cév a uvolnění svalů, což je přesně to, co tělo potřebuje po náročném tréninku nebo stresujícím pracovním dni.
Posílení imunitního systému
Nic nedokáže vykolejit váš tréninkový plán tak, jako chřipka. Tepelná terapie, jako je například navštěvování sauny, se pojí s podporou odolnějšího imunitního systému.
Dokonce i jediné saunování může posílit váš imunitní systém, takže sauna může být vaším novým nejlepším přítelem, když přijde období rýmy.
Úbytek hmotnosti
Někteří sportovci nemají zájem o hubnutí, ale mnozí ano. Saunování se stalo oblíbenou taktikou pro rychlé hubnutí ve sportech, jako jsou judo, zápas nebo dostihy.
Tento rychlý úbytek hmotnosti, kterého se dosahuje pocením v sauně, je však spíše ztráta tekutin a spálení tuku.
Přesto je sauna možností pro ty, kteří se snaží dosáhnout dlouhodobějšího hubnutí, protože během saunování tělo skutečně spaluje kalorie.
Studie ukázaly, že lidé spálili průměrně 73 kalorií během prvních 10 minut v sauně a 134 kalorií během posledního 10-minutového sezení.
Přínosy pro duševní zdraví
Výzkum ukazuje, že pravidelné používání sauny může poskytnout ochranu před stresem v každodenním životě a dokonce pomoci snížit psychotické příznaky při některých duševních onemocněních.
Lidé, kteří pravidelně navštěvují saunu, mohou pocítit zvýšený pocit pohody.
Důležité je, abyste při jakékoli změně ve vašem léčebném režimu konzultovali vše se svým lékařem nebo jiným licencovaným zdravotním pracovníkem.
Detoxikace
Existuje program nazývaný Hubbardův saunový režim, který se zaměřuje na detoxikační účinky sauny s cílem odstranit toxiny a obnovit zdraví.
Tento program kombinuje saunování, cvičení a užívání vitamínových doplňků a je využíván ve více než 20 zemích, v 70 lékařských a protidrogových rehabilitačních zařízeních.
Hromadění toxinů v těle je spojeno s různými zdravotními problémy, včetně autoimunitních onemocnění, astmatu, alergií, rakoviny a změnami nálad.
Intenzivní pocení v sauně se považuje za způsob, jak vyplavit některé z těchto toxinů.
Lepší spánek
Existují důkazy, že pravidelní návštěvníci sauny mohou spát lépe než průměrný člověk. Studie založená ve Finsku našla spojitost mezi navštěvováním sauny s lepším spánkem.
Také existuje výzkum, který naznačuje, že pravidelné používání sauny může pomoci zlepšit spánek lidí s chronickými bolestmi.
Kdy jít do sauny?
Dynamická rozcvička je nezbytná k tomu, abyste byli plně připraveni na trénink. No saunování před tréninkem může zvýšit riziko přehřátí a proto se nedoporučuje.
Po tréninku může váš organismus zažít oxidační stres, kdy antioxidanty a volné radikály nejsou správně vyváženy.
Sauna pomáhá rychleji obnovit tuto rovnováhu a snížit oxidační stres, což je jeden z důvodů, proč je sauna po tréninku tak účinná pro regeneraci.
Jak dlouho byste měli zůstat v sauně?
Většina výzkumů o používání sauny doporučuje zůstat v ní 5 až 20 minut v kuse. Pro nováčky je vždy nejlepší být tam méně, aby se vyhnuli riziku přehřátí.
Postupem času můžete přejít na delší 20-minutová sezení.
Ať už jde o velmi rychlé nebo delší sezení, určitě se pořádně zapotíte. Ujistěte se, že jste se před cvičením hydratovali a že v hydrataci pokračujete i po skončení.
Jak horká by měla být vaše sauna?
Záleží na tom, kde v sauně měříme teplotu. Podle výzkumů je nejlepší teplota v sauně 80 až 100 stupňů Celsia na úrovni vaší hlavy.
Na úrovni podlahy je teplota nižší, což zajišťuje přiměřené větrání sauny a umožňuje, aby pobyt v ní byl příjemnější.
Udržování čistoty
Rychlá sprcha před saunováním vám pomůže opláchnout z pokožky veškeré nečistoty. Vždy je dobré dát si pod sebe v sauně čistý ručník, ať už sedíte nebo ležíte.
Snížíte tím riziko popálení, pokud je teplota v sauně příliš vysoká, nebo riziko, že se nakazíte od lidí, kteří tam před vámi byli bez ručníku.
Odhoďte ponožky a boty – nejlepší je obout si protiskluzové sandály nebo chodit naboso, abyste se vyhnuli nadměrnému pocení nohou. Po saunování se osprchujte a smyjte ze sebe veškerý pot nebo toxiny, které se vám nahromadily na pokožce.
Pokud jste nachlazení, máte chřipku nebo jinou infekci, raději se úplně vyhněte veřejným saunám kvůli ostatním lidem v sauně.
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.