Pokud aktivně nesportujete, je možné, že jste se s pojmem tejpy ještě nesetkali.
V každém případě v současném sportovním lékařství to je již docela běžná fyzioterapeutická metoda. Výhodou tejpů je v první řadě to, že pomáhají uvolnit napjaté a přetížené svaly. Na druhé straně, je-li to nutné, dokážou i zpevnit svaly, a to v případě, že se chystáte na náročnější sportovní výkon nebo náročnou túru. Tejpy pocházejí z anglického slova „tape“ a mají dva významy. Lze je přeložit buď jako „páska“ nebo sloveso „zalepit“.
Obsah článku
Nejlepší tejpy – náš výběr
Co jsou tejpy?
Tejp je vlastně páska. Vznik této metody se připisuje jednomu japonskému chiropraktikovi – Kenzu Kasemu.
Tejpovací pásky jsou vyrobeny převážně z elastického materiálu a také bavlny, jsou voděodolné.
Aby drželi na těle, na jejich lepivou část se používá lepidlo z lékařské pryskyřice.
Jeho úkolem je zejména zamezit alergické reakci, a samozřejmě zajistit, aby tejpy na těle držely. Tejpovací pásky jsou barevné.
Ptáte se proč? Podle barvy se také rozlišuje šířka tejpů. Na druhé straně má barevnost tejpů také úžasné psychologické účinky.
Někteří z pacientů reagují na barvy citlivěji a v tom je další výhoda barevných tejpů.
Někdy jsou tejpovací pásky vyrobeny také z biobavlny na jejich lepivou část se používá akrylátové antialergenní lepidlo.
Tejpy jsou vyrobeny tak, aby byly stejně pružné a silné jako naše kůže, proto při nošení pacientům vůbec nepřekážejí. Tím, že jsou tejpy voděodolné, vydrží na těle přibližně 7 dní, pak je třeba je vyměnit za nové.
A jak poznáte jejich kvalitu? Kvalitní tejpy se dokáží natáhnout o 40 až 60 procent své délky, což je ovšem důležité je to, že při jejich aplikaci nemůže dojít k přetržení vlákna ani jeho narušení.
Nejdůležitější výhody tejpů
Zde jsou nejdůležitější výhody tejpovacích pásků:
- Pomáhá zpevnit poraněné klouby;
- Zmenšují a zmírňují otoky;
- Pomáhají při hojení jizev;
- Přispívají k lepšímu držení těla, ale také k získání lepší koordinace těla;
- Podporuje činnost svalů a jednotlivých vazů;
- Pomáhají odstraňovat jakoukoli bolest svalů;
- Stabilizují klouby.
Dávejte si pozor a tejpy nelepte na některé části těla, a to zejména v těchto případech:
- Máte-li ekzém;
- Máte podrážděnou nebo extrémně citlivou pokožku;
- Na vašem těle jsou kožní odřeniny;
- Máte na těle velký počet znamének;
- Na vašem těle se nacházejí čerstvé jizvy;
- Máte křečové žíly;
- Trpíte cukrovkou.
Dnes na trhu naleznete různé druhy tejpů. Liší se způsobem využití a od druhu použitého materiálu. Mezi ně patří:
- Fixační tejpy – používají se k fixaci nebo ke zpevnění kloubů a svalů. Jsou pevné a nedají se roztáhnout. Většinou se tento druh tejpů nechává na těle pouze po dobu trvání sportovní aktivity.
- Kinesio tejpy – tyto tejpy by měly být co nejpružnější. Tyto tejpy neomezují v pohybu a měly by napodobovat vlastnosti lidské kůže. Na těle mohou zůstat až 5 dní. Jsou výborné pro léčení akutních případů.
- Dynamické tejpy – je roztažitelný nejen do výšky, ale také do šířky. Usnadňuje tak provedení běžného pohybu.
Tejpy – cena
Tejpy jsou v podstatě jen pásky, ale mají mnohé fantastické účinky. Nejdůležitější je přitom jejich samotná aplikace.
Dávejte si pozor, protože cena tejpů se také odvíjí od jejich kvality. V konečném důsledku jsou však tejpy velmi levné, i proto jsou tak rozšířené.
Cena kromě kvality závisí také na šířce pásky a na její délce. Vždy si před koupí promyslete, na jakou část těla chcete tejpovací pásku použít a podle toho si tejpy vybírejte.
Tejpování u terapeuta vás také nemusí vyjít moc draze. Cena tejpování se obvykle počítá za každý centimetr. Případně má jedno takového ošetření stanovené fixní cenu.
Běžné tejpování jednoho místa vás vyjde kolem 240 Kč.
Tejpy na koleno
Tejpy v podstatě pomohou na jakýkoli část vašeho těla. Tejpy na koleno vám dokážou pomoci s naprostou většinou problémů, které byste s kolenem mohli mít.
Tejpy dokáží v první řadě zpevnit svaly na koleně, ale zejména uvolňují tlak jablíčka a šlachy tak, že zadržují převážnou část tlaku.
Díky tejpům na koleně si můžete zajistit:
- Zlepšení krevního oběhu,
- Podporu vazů a snížení tlaku,
- Zmírnění otoků,
- Udržení rozsahu pohybu.
Tejpování kolene není úplně jednoduché, proto to nechte raději na odborníka. Jedná se v něm totiž o biomechaniku kloubů a svalů. Je třeba, abyste znali jednotlivé šlachy a vazy, protože jinak se může stát, že bude aplikace tejpů neefektivní.
Tejpováním kolene můžete jednotlivé svaly odlehčit nebo naopak můžete jimi celkovou strukturu kolene mechanicky nastavit. Přečtěte si však více informací o tejpování kolena v tomto článku.
Tejpy na rameno
Stejně jako je tomu v případě kolene, i zde platí, že je lepší, pokud si necháte i tejpy na rameno aplikovat odborníkem. Je to buď sportovní lékař, fyzioterapeut nebo i masér.
Právě ramena jsou velmi náchylná k přetížení nebo ke zranění, proto se používají velmi často. Někdy může také chronická bolest zad pomoci k bolesti na ramenou.
Tyto klouby mají vysokou pohyblivost, proto může dojít velmi snadno k přetížení nebo zvýšení hranice jejich přirozeného pohybu.
Rameno je docela složité, ale také nestabilní spojení. Skládá se z velkého množství svalů, vazů a kostí a není vyloučeno, že jeden ze svalů ztratí svoji pohyblivost a nastane problém.
Zranění mohou být způsobena problémy nejen na svalech, ale i vazech, šlachách, nervech, chrupavkách či kostech.
Tejpování ramene vytváří pnutí, které mimo jiné slouží také jako připomenutí na správné držení těla.
Díky tomu tejpy napomáhají při relaxaci ramen a jejich držení ve správné poloze. Bez ohledu na to, jaký je původ bolesti v rameni, tejpy pomáhají na:
- Snížení bolesti ramene,
- Zlepšení mechaniky pohybu svalů.
Rameno se tejpuje různým způsobem, a to podle toho, jaké problémy s ním máte. Podle toho se využívají i různé tloušťky tejpů. Nejlepší je, když necháte tejpování ramene na odborníka, který přesně zohlední konkrétní problém, který máte.
Pokud však chcete tejpování vyzkoušet sami, respektive vám pomůže někdo z vašeho okolí, na internetu se to můžete naučit prostřednictvím řady video návodů. Podívejte se, například, tento.
Tejpování je ve světě známo již dokonce 60. let a dnes je velmi využívanou praktikou. Pokud vás tedy trápí téměř jakékoli problémy s klouby, svaly či kostmi, určitě vyzkoušejte tuto metodu.
Poměr cena a její efekt je opravdu nesrovnatelný a takové tejpy mohou skutečně odstranit i váš dlouhodobý problém.
Tejpování mimo jiné usnadňuje a urychluje proces hojení, což je velmi užitečné. Dokonce neomezují žádný přirozený pohyb.