DomůDoplňky stravyImunitaVitamin C - vše co potřebuješ vědět: účinky, dávkování + TOP výběr

Vitamin C – vše co potřebuješ vědět: účinky, dávkování + TOP výběr

Vitamin C je často první věc, která lidem napadne, začne-li se skloňovat podpora imunity. V dnešním článku se zaměříme na to, proč vitamín C potřebujeme, kde všude jej najdeme, jaká je jeho doporučená denní dávka a zda ji za určitých okolností můžeme přesáhnout.

Nejlepší vitamín C – TOP 3

Co je to vitamín C?

Vitamin C nebo také kyselina L-askorbová je kyselina, která je pro naše tělo esenciální.

Funguje jako kofaktor tvorby osmi důležitých enzymů, čímž se (ne)přímo účastní tvorby kolagenu, noradrenalinu, peptidových hormonů, neurotransmiterů či karnitinu.

Z toho vyplývá, že je důležitý pro zdraví chrupavek, pružnost pokožky a cév, správné fungování nervového systému či metabolismu. Kromě toho je vitamin C znám jako silný antioxidant.

Jaké jsou účinky vitamínu C?

  • antioxidant
  • podporuje imunitu
  • přispívá k udržení správného fungování imunitního systému během intenzivní tělesné námahy a po ní
  • nezbytný pro správné fungování metabolismu
  • podporuje syntézu kolagenu
  • urychluje hojení
  • přispívá ke správné funkci chrupavek a kostí
  • je nezbytný pro správné fungování nervového systému
  • podporuje vstřebávání železa
  • regeneruje redukovanou formu vitamínu E
  • přispívá ke správnému fungování psychiky
  • zlepšuje kvalitu pokožky
  • snižuje vyčerpání a únavu
  • snižuje riziko vzniku rakoviny

Vitamin C a kolagen – nerozlučná dvojka?

Regenerace kostí, šlach či vazů úzce souvisí s kapacitou organismu tvořit kolagen. A protože vitamin C hraje při syntéze kolagenu významnou roli, je logické, že jeho suplementace by měla celému procesu pomoci.

Nebo ne?

Několik studií provedených na zvířatech konstatovalo urychlení hojení zlomenin. V případě klinických studií však suplementace 1000 mg vitaminu C hojení kostí v porovnání s kontrolní skupinou neurychlila.

Naštěstí kolagen neužíváme pouze kvůli zlomeninám a poskytuje nám mnohem více výhod: například lepší regeneraci chrupavek nebo pevnější pleť.

Pokud užíváš kolagen, ujisti se, že přijímáš i dostatek „céčka“: v opačném případě můžeš peníze za kolagen raději vyhodit z okna – možná někomu pomohou.

Proti rýmě pomůže vitamín C se zinkem

Vitamin C i zinek jsou esenciální mikronutrienty, jejichž příjem je však často nižší, než je doporučeno. Výsledkem je zhoršená imunita, kvalita pokožky, vypadávání vlasů, krvácení dásní – nebo třeba i častější výskyt „nejsmrtelnější“ nemoci – soplíku.

Při nástupu infekce rapidně klesá endogenní zásoba vitaminu C, přičemž symptomy povětšinou ustoupí s opětovným zvýšením jeho hladiny.

I z tohoto důvodu se stále více spekulovalo o tom, zda suplementace vysokými dávkami vitamínu C může mít nějaký přidaný efekt pro zdraví (i přesto, že nadbytečná množství se vyloučí močí a za normálních okolností tolik vitamínu C nepotřebujeme).

Existuje několik výzkumů, které potvrzují opodstatnění konzumace vyšších dávek vitamínu C – i za hranicí denní doporučené dávky.

Mezi takové patří například tato souhrnná studie, kde pozorovali zkrácení trvání symptomů. Na druhé straně, dlouhodobé užívání vysokých dávek vitamínu C neslouží jako prevence vzniku nachlazení.

Co z toho vyplývá?

Nacpávat se každý den 1000 mg vitaminu C není nejlepší strategie, jak bojovat proti nemoci. Na druhé straně, není na škodu, pokud doma nějaké céčko máš.

Když zpozoruješ první příznaky a nasadíš léčbu včas, můžeš alespoň zkrátit jejich trvání.

V této studii kombinovali 1000 mg vitaminu C s 10 mg zinku v šumivých tabletách s podobnými výsledky. Rýma neustoupila, ale zmírnily se její projevy – lidé si pochvalovali zejména méně ucpaný nos.

Proč je nedostatek vitamínu C nebezpečný?

Možná si řeknete, že „céčko“ je všude a je zbytečné o něm mluvit. Nuže, opak je pravdou. Epidemiologické studie hovoří o 5% výskytu nedostatku vitaminu C, přičemž v dalších 13% případů není jeho příjem dostatečný a rovněž hrozí rozvinutí vážné deficience.

Při nedostatku vitamínu C se pomaleji hojí rány, objevuje se únava, časté záněty či krvácení z dásní.

Absolutní nedostatek vitamínu C ve stravě vede k rozvinutí kurděje. Kdysi se nazýval také nemocí námořníků, protože se často vyskytoval během dlouhých plaveb na moři. Projevuje se krvácením z dásní, měknutím kostí, nedostatečnou tvorbou červených krvinek a vypadáváním zubů.

Pokud nedostatek vitamínu C pokračuje, kurděje končí smrtí.

Jaká je doporučená denní dávka vitamínu C?

Doporučení hovoří o 110 mg za den pro lehce pracující ženy a 120 g pro lehce pracující muže. Pouze pro srovnání, v USA a Kanadě jsou ODD na hranici 90 mg za den pro muže a 75 mg pro ženy.

Kde najdete vitamín C?

Vitamin C má mnoho přírodních potravinových zdrojů. Pokud zrovna necílíš po vysokých dávkách a stačí ti doporučených cca 100 mg, umíš je jednoduše dosáhnout pestrou a vyváženou stravou. V tabulce přinášíme seznam potravin bohatých na vitamín C.

Potravina Množství vitamínu C na 100 g
Acerola (druh třešně) 1678 mg
Žlutá paprika 184 mg
Šipky 426 mg
Černý rybíz 181 mg
Petržel 133 mg
Kapusta 130 mg
Brokolice 90 mg
Zelená paprika 80 mg

Co se s vitamínem C děje během vaření?

I ty raději jíš syrovou zeleninu, neboť se bojíš, že ta vařená ztrácí varem všechny živiny? Působením teploty nad 42°C skutečně dochází k poklesu vitamínu C.

Různé zdroje uvádějí různá čísla, pohybují se ve ztrátách cca 10 – 50 %.

Pokud však během dne jíš i nějaké ovoce a čerstvou zeleninu, nemusíš ztráty způsobené vařením moc řešit.

Jak užívat vitamín C?

Když se rozhodneš užívat vitamín C na dlouhodobé bázi, postačí ti tablety s menším obsahem vitamínu C: například tento od Kompavy, kde jedna tableta obsahuje 270 mg a uvolňuje se po dobu 8 – 12 hodin.

Pokud plánuješ céčko užívat v akutním stadiu infekce, chceš podpořit tvorbu kolagenu nebo si zkrátka řekneš, že „žiješ jen jednou a dopřeješ si“, můžeš si vybrat mezi tímto 1000 mg céčkem v tabletách od Namaximum nebo práškovým vitamínem C od Gym.

Vitamin C můžeš užívat nalačno i spolu s jídlem. Jelikož vitamín C zvyšuje vstřebávání železa, můžeš si tvou dávku céčka načasovat někde kolem kvalitního hovězího.

Jinak to ale nehraje významnou roli a můžeš ho klidně zapít hned ráno (pokud zvolíš tablety) nebo popíjet v průběhu celého dne, případně jej použít místo citrónu do čaje (zde však pozor na teplotu nápoje).

Co obsahuje vitamín C?

Ve složeních doplňcích stravy často najdeš místo „vitamín C“ napsané „kyselina L-askorbová“, což je pouze jiný název pro vitamín C.

Z účinných látek často pomáhají céčku například zinek, šípkový extrakt, echinacea nebo propolis. Z praktických důvodů se někdy přidávají objemová činidla nebo protihrudkující látky.

Potraviny nebo suplementy?

Stále platí, že strava by měla být dostatečně pestrá, aby nám poskytla maximální množství potřebných živin.

Potravinové zdroje vitamínu C obsahují navíc několik prospěšných látek, například vlákninu, další vitamíny, minerály a bioflavonoidy.

Na druhé straně, doplňky výživy s obsahem vitamínu C jsou koncentrovaným zdrojem, který může pomoci ve specifických případech – a ty tak nemusíš myslet na to, kolik byl pomeranč skladován (neboť skladování snižuje obsah vitamínu C) či v jakém množství vody máš uvařit brokolici, abys minimalizoval ztráty vařením.

Náš výběr

Vitamín C Powder od Gymbeamu

Praktická prášková forma vitamínu C obsahuje pouze 100% kyselinu L – askorbovou. Neobsahuje žádná ochucovadla, umělá barviva ani konzervanty. Dobře se rozpouští, má příjemnou kyselkavou chuť a můžeš ho rozpustit ve vodě jako „ranní shotík“, udělat si z něj limonádu, ochutit čaj nebo živit předtréninkovku. Výhodou je praktická odměrka (je součástí 500 g balení).

Vitamín C se šipkami v tabletách od Namaximum

Pokud chceš céčko ještě vyšperkovat, můžeš vyzkoušet tuto tabletovou verzi od Namaximum, která kromě vitamínu C obsahuje i extrakt z růže šípové. Jedna tableta obsahuje 1000 mg vitaminu C a 50 mg šípkového extraktu.
Tablety jsou trochu větší, ale jednoduše se zapíjejí – a případně se dají šikovně v polovině rozpůlit. Balení 250 tablet stojí 129 Kč a pokud dodržíš denní doporučenou dávku (1 tableta/den), vydrží ti téměř třičtvrtě roku. Pokud tablety rozpůlíš a uspokojíš se s 500 mg (což je stále solidní dávka), máš „klid“ na téměř rok a půl.

Tablety mohou být pro tebe skvělou volbou, pokud máš narušenou zubní sklovinu – té by celodenní popíjení céčka v prášku určitě nepomohlo.

Fit Cé Vitamín od Kompavy

Kompava patří ke slovenské špičce v oblasti doplňků sportovní výživy. Jejich céčko je tabletové, přičemž jedna tableta obsahuje 270 mg účinné látky.

Tablety neobsahují geneticky modifikované potraviny ani konzervační látky.

Fit Cé Vitamin je určen primárně lidem s oslabenou imunitou, sportovcům, těhotným a kojícím ženám, lidem často konzumujícím alkohol a lidem, kteří užívají například acylpirin či hormonální antikoncepci.

Doporučená denní dávka je 1 tableta, v balení jich je 60. Přibližně za 6 eur máš každodenní dávku kvalitního vitamínu C.

Zajímavosti o vitamínu C

Většina živočichů si vitamín C dokáže v těle vytvořit a nemusí ho přijímat potravou. Lidé, ale i primáti nebo netopýři však tuto schopnost v procesu evoluce ztratili a vitamín C se tak pro ně stal esenciální složkou výživy.

Existenci vitamínu C předpokládali již v 18. století, kdy díky citrusovým plodům léčili námořníky trpící kurdějí.

Vitamín C byl identifikován až v roce 1928 v citronové šťávě: za tento počin byla objeviteli Albertu Szent-Gyorgymu udělena Nobelova cena.

Nobelovu cenu získal i Linus Pauling, kterému se jako prvnímu podařilo vitamín C uměle vytvořit v laboratoři.

Dostatečné množství vitamínu C ve stravě snižuje riziko vzniku infarktu až o třetinu.

Injekčně podávané vysoké dávky vitamínu C jsou momentálně zkoumány jako jedna z možností léčby rakoviny.

Kuřáci mají nižší plazmatickou koncentraci vitamínu C – měli by tedy obzvlášť dbát na jeho dostatečný příjem.

4.5/5 - (6 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Jakub
Jakubhttps://www.fitnesaci.cz
Sportu se věnuji odmalička. Hraju fotbal a ve volném čase rád cvičím. I proto jsem se rozhodl založit tento web. Neustále se v této problematice vzdělávám. V mých článcích se budu snažit přiblížit vám můj pohled na věc.