Detoxikační kúry a produkty stále fíčí – yucca a produkty z ní jsou toho důkazem. Podívali jsme se na to, zda yucca obstojí i v případě vědeckých důkazů a jaké má účinky či účinné látky. Vyplatí se koupit nebo můžeš s klidným svědomím investovat jinde?
Obsah článku
- Naši odborníci vybrali TOP 5
- Co je to yucca?
- Juku hojně využívali původní obyvatelé – nejen v tradiční medicíně
- Yucca je nejlépe prozkoumána na zvířatech
- Kde se juka nyní nejvíce využívá?
- Proč je juka léčivá?
- Yucca a artritida: jaké má účinky?
- Yucca snižuje cholesterol
- Pročistí juka organismus a zbaví usazenin ve střevech?
- Yucca a sport
- Dávkování
Naši odborníci vybrali TOP 5
Co je to yucca?
Yucca je rostlina s latinským názvem Yucca schidigera, které je připisováno několik pozitivních účinků na fyziologické fungování zvířecích i lidských organismů (ano, víme, že i lidé jsou vlastně zvířata, ale věda to má zkrátka takhle 😊).
Yucca (česky juka) patří do čeledi Agavaceae a roste zejména v pouštích jihozápadní oblasti Spojených států amerických a Mexika.
Juku hojně využívali původní obyvatelé – nejen v tradiční medicíně
Juka je poměrně nenáročná rostlina, která dokáže ve svých mohutných listech zadržet velké množství vody. Původní obyvatelé ji proto používali také jako zdroj vody.
Kromě toho pomáhala při léčbě artritidy či jiných zánětů nebo kožních onemocnění.
Yucca je nejlépe prozkoumána na zvířatech
Mezi zkoumaná zvířata patří kromě klasických myší a potkanů také zvířata, která jsou využívána pro hospodářské účely: křepelky, brojleři, ovce či zajíci.
Kde se juka nyní nejvíce využívá?
V současnosti se prášek z juky běžně používá při krmení hospodářských zvířat kvůli rychlejším hmotnostním přírůstkům a dalším výhodám.
Yucca obsahuje saponiny, které mají na zvířecí fyziologii několik pozitivních účinků:
- imunostimulační
- protizánětlivý
- podporuje apoptózu buněk vaječníků (apoptóza – přirozená, řízená smrt buňky, která
- neohrozí okolní buňky)
- snižuje tvorbu amoniaku (prokazatelně snížila smradlavost psích prdů – důkaz, že i věda je zábava 😊)
- podporuje metabolismus
- usnadňuje odstraňování škodlivých látek z těla
Kromě toho se juka využívá ve farmaceutickém průmyslu nebo v kosmetice.
Proč je juka léčivá?
Yucca vděčí za své léčivé účinky fytochemikáliím, zejména saponinům. Jedná se o látky, které mají množství biologických účinků.
Juka obsahuje dva hlavní druhy saponinů: terpenové (nerozpustné ve vodě, nepěnivé) a steranové (jsou ve vodě rozpustné a pění). Steranové saponiny se ve střevě nevstřebávají, terpenové dokáží proniknout i do krevního oběhu, kde pak snižují povrchové napětí – a mohou způsobit „vyplavování usazenin“.
Jejich účinek můžeme přirovnat například k saponátu či mýdlu při odstraňování nečistot.
Saponiny ovlivňují také propustnost střevních enterocytů (buněk, které vystýlají vnitřek střeva). Mohou však narušit vstřebávání železa nebo mastných kyselin.
Saponiny nejsou jedinou aktivní složkou juky. Obsahuje také mnoho polyfenolů – například resveratrol. Ten je znám díky svým pozitivním účinkům na zdraví cév a nachází se hojně i v červeném víně.
Další účinné látky, jejichž názvy si asi stejně nepřečteš (😊) jsou spirobiflavonoid, larixinol a yuccaoly A – E.
Yucca a artritida: jaké má účinky?
Většinou se s jukou setkáme jako s doplňkem výživy určeným k detoxikaci organismu – podle mnohých má však potenciál pomoci i v jiných případech, než jen marketingově nalákat na zázračné slovíčko „detox“.
Mezi hlavní aktivní složky juky patří steroidní saponiny a yuccaoly. Pokud jejich účinek vztáhneme na artritidu, saponiny pravděpodobně přispívají svou antiprotozoální aktivitou. Polyfenoly jsou zase antioxidanty, které pomáhají bojovat proti reaktivním formám kyslíku, které stimulují zánětlivé reakce.
Prášek nebo vývar z juky používali již původní obyvatelé při bolestech kloubů. Ještě v roce 1975 byl designován výzkum, který sledoval vliv suplementace juky na artritidu, který je podle review z roku 2006 jediným, který zkoumal přímý účinek juky na symptomy artritidy.
Výsledky byly slibné: snížení bolestivosti i otoku po užívání tablet s obsahem jukového extraktu. Háček? Tato studie nebyla přijata autoritami a postupně upadla v zapomnění – jukové produkty se však ve velkém začaly prodávat – a to nejen ke zmírnění potíží u lidí, ale také u koní či psů.
Je možné, že juka skutečně může mít vliv na ústup bolesti či zlepšit zánětlivé projevy, nám však zbývá jen hádat, protože důvěryhodně se tento účinek nepodařilo prokázat.
K této problematice jsme našli jedině již zmiňovanou více než 10 letou souhrnnou studii, která říká, že juka může mít příznivé účinky při prevenci a léčbě artritidy, ale pro potvrzení této teorie je třeba provést další výzkumy.
Yucca snižuje cholesterol
V případě snižování cholesterolu je na tom juka už o něco lepší. Existuje několik výzkumů, které poukazují na přímou souvislost mezi saponiny a snižováním hladiny celkového i LDL cholesterolu.
V tomto výzkumu podávali extrakt z juky spolu s extraktem z rostliny Quillaja saponaria, které jsou obě známé díky vysokému obsahu saponinů. Účastníci (51 z 86 pacientů) užívali po dobu jednoho měsíce 0,9 mg mixu extraktu těchto rostlin v poměru 6:4, zbývající užívali placebo.
Ve výsledku pacientům extrakt z juky a Quillaje opravdu snížily hladinu celkových triglyceridů v krvi i „špatného“ LDL cholesterolu.
Pročistí juka organismus a zbaví usazenin ve střevech?
Bezpochyby je to dobrý byznys: pokud sis totiž četl něco o juce, asi jsi se dočetl, že máš ve střevech až 3 kilogramy usazenin, ve kterých mohou vznikat karcinogenní látky a jsou zdrojem toxinů a kvůli nim jsme obézní. brzdi.
Nemáme žádné důkazy o tom, že by podobné pročištění organismu bylo nutné a/nebo prospěšné.
Určitě se vyplatí investovat do zdravé činnosti střev, zde ale více pomohou probiotika a prebiotika (vláknina). K tomu dostatek vody, psychická pohoda a střeva si s údajnými nánosy poradí i samy: budeš chodit pravidelně na toaletu. Tak bylo naše tělo během deset tisíc let evoluce stvořeno – nestrávené zbytky vyloučíme stolicí. A ver či ne – funguje to dodnes.
Yucca a sport
Yucca se stává stále populárnějším doplňkem stravy, naráží však na jeden problém: neexistují téměř žádné výzkumy, které by její nesporná pozitiva na zvířatech dokázala prokázat i v případě lidí.
Podle některých zdrojů juka urychluje vyplavování kyseliny mléčné ze svalů, díky čemuž urychluje regeneraci a odstraňuje bolest po výkonu.
Toto se nám ale také nepodařilo podložit žádnou relevantní studií.
Dávkování
Doporučená denní dávka není stanovena, běžně dostupné produkty obsahují v jedné kapsli kolem 300 – 600 mg jukového prášku.
Co si o juce myslíš ty? Stojí za vyzkoušení? Budeme rádi, pokud se podělíš o tvůj názor v komentářích.